Wyniki konkursu na koncepcję rewitalizacji skweru Solidarności

Skwer Solidarności prawdziwym centrum miasta, przestrzenią, gdzie życie codzienne mieszkańców styka się z historią – to możliwe! Na początku września br Urząd Miasta ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej rewitalizacji skweru Solidarności. Dziś ogłaszamy zwycięzcę.

Celem konkursu było wyłonienie najlepszego projektu, pod względem architektonicznym, wizualnym, użytkowym i ekonomicznym. Spośród 5 prac, które wpłynęły do Urzędu, komisja konkursowa dokonała oceny i wybrała zwycięzcę.

Pierwsze miejsce przyznane zostało dla zespołu autorskiego (o numerze identyfikacyjnym 170009) w składzie:

  • Adam Krzysztofiak, ul. Jedności Narodowej 97/23, 50-301 Wrocław
  • Szymon Wajda, ul. Barlickiego 11/9, 50-324 Wrocław

Twórcy dokonali wnikliwej analizy, również historycznej, skweru. Dostrzegli, że duże znaczenie dla analizowanej przestrzeni ma przede wszystkim bezpośrednie sąsiedztwo z terenem (dawniej placem) Kościoła Przemienienia Pańskiego jak i z samym obiektem Kościoła, który stanowi tzw Landmark – dominantę analizowanego obszaru. Z tego też względu główną ideą projektowanego obszaru było wprowadzenie reprezentacyjnego ciągu pieszego znajdującego się w osi widokowej kościoła. Jest to jedyna oś, która otwiera bezpośredni widok na kościół z ul. Kościuszki. Uznano, że zabieg ten podniesie rangę i charakter obszaru stanowiącego centrum miasta i nada mu reprezentacyjny charakter. Zaproponowano również podzielenie terenu na strefy: reprezentacyjny ciąg pieszy wzdłuż ul. Kościuszki, ciąg osi widokowej kościoła, centrum skweru z kawiarnią i fontanną.

Komisja doceniła nagrodzony projekt za ciekawy pomysł, wpisujący się w otoczenie i miejsce. Autorzy zaproponowali czytelną funkcję skweru: dobre połączenie funkcji komunikacyjnej z rekreacyjną i reprezentacyjną a także dostosowali kolorystykę skweru nawiązującą do kolorystyki znajdującej się w sąsiedztwie kolegiaty. Zgodnie z zasadami konkursu laureat pierwszego miejsca otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 7 000 zł brutto

Drugą nagrodę w wysokości 3 000 zł brutto przyznano pracy o numerze identyfikacyjnym 138247 wykonanej przez zespół w składzie:

  • Michał Starzyk,
  • Izabela Matuszkowicz,
  • Aleksandra Żak ul. Opłotki 2, 41-707 Ruda Śląska

Dziękujemy za zgłoszenia i gratulujemy autorom zwycięskiej koncepcji.

 

Zobacz również

Nowe atrakcje na Zarzeczu coraz bliżej.

Udostępnij Zarzecze to miejsce wypoczynku przyciągające całe rzesze mieszkańców. Jeśli wszystko pójdzie z planem już na jesieni obok istniejącego placu zabaw pojawi się zestaw profesjonalnych...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta