Wymianę „kopciucha” rozliczymy tylko do końca roku

Tylko do końca roku będzie można otrzymać dotację na wymianę pieca węglowego z programu „Czyste Powietrze” – poinformował  minister klimatu i środowiska.  Od nowego roku nie będzie udzielana już dopłata do kotła opalanego węglem.

Informujemy o tych zmianach wcześniej, ponieważ program przewiduje, że inwestycję można rozliczyć do pół roku od jej zakończenia, czyli de facto 31 grudnia będzie ostatnim dniem, kiedy zamontowany piec węglowy w „Czystym powietrzu” będzie można jeszcze rozliczyć.

Miesiące wiosenno-letnie to najlepszy czas w roku na wymianę pieca, aby wejść w kolejny okres grzewczy zdrowo i komfortowo. Zgłoś się do punktu konsultacyjnego „Czyste Powietrze” działającego w Urzędzie Miasta Garwolina. Pomożemy Ci pozyskać dofinansowanie na wymianę kopciucha na ekologiczną formę ogrzewania. Konsultacje są bezpłatne i dostępne dla wszystkich mieszkańców Garwolina. Więcej na ten temat znajdziesz w zakładce „Walczymy ze smogiem” oraz tutaj https://garwolin.pl/zadbajmy-o-czyste-powietrze-w-garwolinie/.

Inwentaryzacja źródeł ciepła w Garwolinie wykazała, iż spośród 1145 urządzeń na paliwo stałe, aż 970 urządzeń opalanych jest na węgiel. W 2019 roku zużycie węgla na terenie miasta wyniosło ok.1183 ton, najwięcej węgla (kostka) 965 [ton] oraz węgla brunatnego 809 [ton]. Dane pozyskane przez ankieterów wykazały duże zużycie węgla brunatnego, co jest dość zaskakujące ze względu na zakaz jego stosowania zgodnie z uchwałą antysmogową obowiązującą na Mazowszu. Po głębszej analizie należy zaznaczyć, że w części przypadków mieszkańcy mogli udzielić odpowiedzi nie orientując się jakie faktycznie paliwo wykorzystują. Drugie możliwe wytłumaczenie to fakt, że mieszkańcy zakupili znaczne ilości węgla brunatnego przed wprowadzaniem zakazu jego używania i nadal z niego korzystają.  Dodatkowo część dostępnych na rynku ekogroszków jest wykonana również z węgla brunatnego.

Zachęcamy do skorzystania z dopłaty w ramach “Czystego Powietrza” na wymianę pieca opalanego węglem jeszcze w tym roku. Garwolin to nasza wspólna sprawa, a to oznacza również wspólną odpowiedzialność. Zadbajmy wspólnie o czyste powietrze w Garwolinie. Więcej na temat programu znajdziecie na stronie https://www.czystepowietrze.gov.pl/ 

 

Zobacz również

Budynek Urzędu Miasta w Garwolinie

Sesja Rady Miasta Garwolina

Udostępnij Sesja Rady Miasta Garwolina W dniu 28 września 2021 roku (wtorek) o godz. 15.30 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Garwolinie, ul. Staszica 15...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta