Kierownik Wydziału – Tadeusz Zieliński
Pokój nr 30, tel. 25 7864228
e-mail: wzk@garwolin.pl
Inspektor – Dariusz Zając
Pokój nr 30, tel. 25 7864211
e-mail: umg.mcr@garwolin.pl
Etatową komórką wewnętrzną Urzędu Miasta, w zakresie działania której są zdarzenia noszące znamiona klęsk żywiołowych i innych sytuacji kryzysowych, a także sprawy obronne, obrony cywilnej i ochrony informacji niejawnych jest Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego z siedzibą w Garwolinie przy ul. Staszica 15, pokój nr 30.
Na potrzeby całodobowego przepływu informacji w sprawach zarządzania kryzysowego wydzielony został telefon o numerze 505 297 182 czynny całą dobę. Na podany wyżej numer telefonu należy zgłaszać informacje o sytuacjach kryzysowych, wymagających natychmiastowej reakcji władz miasta.
Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 131/2020 Burmistrza Miasta Garwolina z dnia 12 listopada 2020 roku w sprawie organizacji zarządzania kryzysowego w Garwolinie oraz na podstawie art. 19 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1856) funkcjonuje w Garwolinie Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego.
Zespół w pełnym składzie jest organem funkcjonalnym zwoływanym przez Burmistrza w sytuacjach realnego zagrożenia kryzysem, ewentualnie tuż po wystąpieniu nagłej sytuacji kryzysowej lub w celach szkoleniowych, instruktażowych, sprawdzających itp.
Zagrożenie kryzysowe na terenie Garwolina
Na terenie miasta Garwolin wyodrębniono 16 rodzajów zagrożeń kryzysowych, zwalczanie których koordynować będzie Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego na podstawie planów i procedur opracowanych przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.
- Skażenie chemiczne,
- Zagrożenia radiologiczne,
- Epidemie i inne masowe zachorowania groźne dla życia i zdrowia ludzi w tym bioterroryzm,
- Epizootie,
- Epifitozy i inwazje szkodników,
- Przerwy w dostawach energii elektrycznej,
- Przerwy w dostawach wody pitnej,
- Przerwy w dostawach gazu,
- Zakłócenia komunikacji (drogowe),
- Gwałtowne zjawiska atmosferyczne,
- Powodzie,
- Długotrwałe susze (pożary),
- Katastrofalne pożary zabudowań i obiektów,
- Katastrofy budowlane obiektów budownictwa powszechnego,
- Pokojowe zgromadzenia ludności, demonstracje, zamieszki,
- Terroryzm.