Wycinanka garwolińska – zabawa z przeszłością.

Osoby starsze mają bardzo duże poczucie przemijania, nieodwracalności i tego, że upływający czas wiele ze sobą zabiera, przykrywa kurzem zapomnienia.
Garwolińska Grupa Aktywnych Seniorów postanowiła zrealizować projekt, który miałby nietypowy cel. Dotyczy on zwiększenia w społeczeństwie, zwłaszcza w senioralnym, świadomości tradycji kulturowych naszego miasta. Zainteresowali się tematem wycinanek ludowych, ostatnio zapomnianych, a przecież bardzo pięknych form sztuki ludowej. Podczas wizyty w Regionalnej Izbie Pamięci p. Joanny Skwarczyńskiej w Garwolinie odkryto wśród eksponatów piękną wycinankę, której autorką jest właścicielka galerii. Podczas rozmów okazało się, że nosi ona znamiona charakterystyczne tylko dla regionu garwolińskiego i jest wzorowana na pracach słynnej garwolińskiej artystki p. Aliny Frelek. Jest piękna i warto przywrócić jej blask, wyeksponować jej niepowtarzalność i wykorzystać we współczesnym świecie jako np. element stroju zespołu śpiewaczego działającego przy Klubie Seniora w Garwolinie. Wycinanka garwolińska jest przedstawiana w formie „gwiazd rogowych, w których ząbkowane krawędzie i pasowe rytmy rąbów lub kropel nadają tym formom zdecydowaną odrębność w stosunku do kwadratów opoczyńskich czy sieradzkich”.
Jest ona także opisana i sklasyfikowana w zbiorach etnograficznych i udokumentowana w licznych publikacjach i opracowaniach.
W ten sposób zostanie reaktywowana pamięć o tym elemencie kulturowym naszego miasta i przypomniana i pokazana szerszym kręgom społeczeństwa.
Kultywowanie tradycji, podkreślanie jej wpływu na kształtowanie postaw nowych pokoleń to zadanie dla dojrzałej części społeczeństwa. Grupa składająca się z wrażliwych osób: Barbary Sokół, Teresy Miętus, Sławomira Ziędalskiego, Jana Sprzęczki oraz Grażyny Makulec wcieliła ten zamysł w konkretne działania. Napisali projekt pt. „Wycinanka Garwolińska – zabawa z przeszłością” i przedstawili go w Stowarzyszeniu – Radomskie Centrum Przedsiębiorczości. Projekt wzbudził uznanie i uzyskano niewielkie wsparcie finansowe, pozwalające na przeprowadzenie akcji reaktywowania tego zapomnianego elementu z przeszłości Garwolina.
Uzyskane środki pozwolą na szkolenia w zakresie tworzenia wycinanki oraz zakup niezbędnych do tego celu materiałów oraz zorganizowanie wieczoru tradycji, podczas którego te prace zostaną wyeksponowane. Seniorzy nawiążą współpracę z właścicielem Regionalnej Izby Pamięci oraz Zarządem Klubu Seniora w Garwolinie i władzami samorządowymi miasta Garwolina. Umieszczając informację o tym wydarzeniu w lokalnej prasie zachęcą pozostałą część społeczeństwa do udziału w tym programie oraz uwrażliwią, na konieczność pielęgnowania w życiu miasta tradycji.
Garwolińska wycinanka to maleńki fragment historii miasta Garwolina. Być może niezbyt istotny i ważny, ale bardzo piękny i posiadający bardzo głębokie korzenie. Bez pięknych rzeczy świat byłby smutny, a bez radości nie byłoby dobrego funkcjonowania. Warto więc może pochylić się nad kawałeczkiem piękna i nieść go dalej w przyszłość, dalej w pokolenia. – podkreśla Grażyna Makulec.

Zobacz również

Świadkowie historii z Garwolina

Udostępnij Wspomnienia garwolińskich stulatków – Pani Ireny Gory i Pana Henryka Szczepańskiego trafiły do Instytutu Pileckiego w Warszawie. We wrześniu br pracownicy Instytutu przyjechali do...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta