Wiwat Maj, Trzeci Maj

3 maja to jedno z najważniejszych świąt dla Polaków. W tym roku obchodzimy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej, regulującej organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.

Uroczyste obchody rozpoczęły się o godzinie 10.00 mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie. Bezpośrednio po niej uczestnicy uroczystości na czele z Orkiestrą Dętą OSP Garwolin i pocztami sztandarowymi przemaszerowali pod pomnik poświęcony Konstytucji 3 Maja przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie.

Obecnie, kiedy za naszą wschodnią granicą trwa wojna i jesteśmy świadkami historii jakże aktualne stają się słowa św. Jana Pawła II “Pamiętajmy, że wolność nie jest nam tylko dana, ale i zadana”. Życzę nam wszystkim, żebyśmy kierowali się w swojej pracy ideą twórców Konstytucji 3 Maja. Żeby dobro ojczyzny było zawsze ponad prywatnym interesem. Cieszmy się z naszej wolności, cieszmy się z naszej niepodległości i bądźmy dumni z Polski – powiedziała  Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak zwracając się do zebranych.

Po wystąpieniach organizatorów i odczytaniu listów od zaproszonych gości delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Uroczystość zakończył występ uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.

3 maja 1791 roku uchwalono Konstytucję 3 Maja. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną Konstytucją. Regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa. Konstytucja zniosła też prawo liberum veto. Przyjęcie monarchicznej Konstytucji 3 Maja spowodowało opozycję republikanów oraz sprowokowało wrogość Imperium Rosyjskiego, które od 1768 roku było protektorem Rzeczypospolitej i gwarantem nienaruszalności jej ustroju. Konstytucja obowiązywała przez 14 miesięcy zanim została obalona przez armię rosyjską wraz z konfederacją targowicką w wyniku przegranej wojny polsko-rosyjskiej.

Zobacz również

Świadkowie historii z Garwolina

Udostępnij Wspomnienia garwolińskich stulatków – Pani Ireny Gory i Pana Henryka Szczepańskiego trafiły do Instytutu Pileckiego w Warszawie. We wrześniu br pracownicy Instytutu przyjechali do...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta