Witaj Majowa Jutrzenko

Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki oraz Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak serdecznie zapraszają na powiatowo-miejskie obchody 232. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W bogatym programie wydarzeń każdy znajdzie coś dla siebie.

Już za kilka dni, 3 maja będziemy obchodzić Narodowe Święto Trzeciego Maja. To dla Polaków jedna z najważniejszych dat w roku, doskonała okazja do radosnego, wspólnego świętowania. W Sali Senatorskiej, na Zamku Królewskim w Warszawie uchwalono bowiem jeden z najważniejszych w polskiej historii dokumentów. Pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja była prawdziwym ewenementem politycznym, a zarazem desperacką próbą wydobycia państwa z głębokiego kryzysu. Choć sformułowana w niej światła koncepcja reformy państwa nie została zweryfikowana w praktyce z uwagi na działania ościennych mocarstw, Ustawa rządowa do dziś pozostaje jednym z najbardziej wzniosłych symboli dążeń Polaków do życia w wolnym i suwerennym kraju.

Program powiatowo-miejskich obchodów Narodowego Święta jest bardzo bogaty i obfituje w szereg ciekawych wydarzeń. Będziemy świętować zarówno poprzez warsztaty edukacyjne czy wydarzenia kulturalne, jak również na sportowo – poprzez biegi, spływy kajakowe czy piłkę nożną. Każdy mieszkaniec powiatu czy miasta z pewnością znajdzie coś dla siebie.

 

W Garwolinie 3 maja 2022 r. będziemy wspólnie świętować 232. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja – oficjalne obchody.

Główne obchody rozpoczną się uroczystą Mszą świętą w intencji Ojczyzny – o godz. 10.00 w kościele pw. Matki Boskiej   Częstochowskiej w Garwolinie.

Po niej nastąpi przemarsz uczestników uroczystości, pocztów sztandarowych w asyście orkiestry dętej OSP Garwolin pod obelisk przy ZS nr 2 im. T. Kościuszki w Garwolinie.

Tam wysłuchamy okolicznościowych przemówień, po nich delegacje złożą kwiaty.

„Niech każdy (…) miłość własną – kraju miłości poświęci!” – to tytuł spektaklu słowno-muzycznego przygotowanego z tej okazji przez uczniów ZS nr 2 w Garwolinie, który będziemy mogli zobaczyć w samo południe.

Zapraszamy do udziału w obchodach! Dla najmłodszych przygotowaliśmy niespodzianki!

Wydarzenia towarzyszące:

Powiatowo-miejskim obchodom 232. Rocznicy uchwalenia Konstytucji towarzyszyć będzie mnóstwo wydarzeń i atrakcji m.in.:

24 – 28 kwietnia (poniedziałek-piątek) Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie przeprowadzi warsztaty edukacyjne dla dzieci “Biało-czerwone, to lubię!” w przedszkolach na terenie miasta Garwolina

30 kwietnia (niedziela) o godzinie 10:00 wystartuje VIII Duathlon Garwoliński. Start i meta zlokalizowane będą na terenach przy zbiorniku retencyjnym w Garwolinie.

1 – 6 maja – Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie organizuje Tydzień Konstytucyjny. W ramach tego działania biblioteka zaprasza na wystawę książek dotyczących uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zajęcia czytelnicze „Barwy ojczyste” w Kąciku Malucha (4 maja), zajęcia z kodowania dla dzieci “Młody Programista – Młody Patriota” (5 maja), a także zajęcia literacko-plastyczne “Luneta Czasu i Konstytucja 3 Maja” (6 maja). Szczegółowe informacje będzie można znaleźć na www.biblioteka-garwolin.pl

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto państwowe obchodzone od 2004 roku. Jego celem jest przede wszystkim rozpowszechnianie wiedzy o Polskich symbolach narodowych, rodzinnych tradycjach patriotycznych oraz historii naszej Ojczyzny. O godzinie 15.00 zapraszamy do Dworku w Miętnem na uroczyste spotkanie narodowe. Wyjątkowi goście będą czytać legendy polskie, odbędą się warsztaty artystyczne, konkursy i wspaniałe zabawy. Całość dopełni występ znanego, ludowego zespołu Kłoczewiacy, który wykona najpiękniejsze pieśni i piosenki patriotyczne. Na koncert zapraszamy około godz. 17.00 do ogrodów Dworku w Miętnem. Szczegóły na https://www.facebook.com/dworekmietne

2 maja (wtorek) Radośnie, z pięknie powiewającymi flagami, na wodzie – tak właśnie będzie obchodzone Święto Flagi. Centrum Sportu i Kultury zaprasza do włączenia się w spływ kajakowy. Miejscem spotkania będą Tereny Rekreacyjne „Zarzecze”. Szczegóły na www.csik.garwolin.pl

3 maja do sportowego świętowania zapraszają organizatorzy Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Starosty Powiatu Garwolińskiego, który jest planowany na boisku Orlik 2012 w Żelechowie. Więcej informacji na stronie www.samorzad.gov.pl/web/powiat-garwolin

4 maja Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza na koncert zespołu Plateau (utwory własne, Cohen, Grechuta), obowiązują zapisy.

Włączmy się we wspólne świętowanie!

Zobacz również

Patriotyzm konsumencki – to lubię!

Udostępnij #KupujŚwiadomie to hasło kampanii prowadzonej przez KOWR zachęcającej do świadomego wyboru produktów z oznaczeniami i certyfikatami żywności, do których należą: znak PRODUKT POLSKI, logo...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta