Weź sprawy w swoje nogi i postaw na ekologiczny transport

Dość narzekania na sąsiada, który pali w piecu śmieci. Na fabrykę, z której kominów wylatuje dym czarny jak smoła. Weźmy też sprawy w swoje ręce. A właściwie nogi. Wspólnie z Garwolińskim Stowarzyszeniem Kolarskim „Horyzont” i Mazowszem zapraszamy kolarzy szosowych na cykl Coffee Ride’ów Garwolin.

W skali kraju zanieczyszczenia powietrza powodują głównie piece. Jednak tam, gdzie smog jest największy czyli w miastach dużą emisję generują samochody. Jak więc realnie walczyć ze smogiem? Odpowiedz jest prosta. Promować mniej emisyjne środki transportu.  Właśnie tutaj na ratunek przychodzą rowerzyści, którzy nie emitują szkodliwych cząstek i CO2. Samochody to nie tylko to, co leci z rur wydechowych. To także drobinki z opon i klocków hamulcowych, a także pylenie wtórne. Każdy z nas może ograniczyć swój ślad węglowy (suma gazów cieplarnianych wywołanych pośrednio lub bezpośrednio przez każdego z nas), jeżeli raz w tygodniu zamiast samochodu wybierze rower np. jadąc do pracy. Raz w tygodniu! Co to dla nas, rowerzystów? Sama przyjemność. Z jednej strony robimy to, co kochamy, z drugiej jednocześnie mamy realny wpływ na jakoś powietrza, które wdychamy. Czy naprawdę trzeba jeszcze kogoś namawiać? Przecież to samo zdrowie.

– Z początkiem wakacji 2022 zapraszamy na ustawki kolarskie w formule coffee ride’ów. Nie waty, nie kontrola tętna i nie pilnowanie kadencji są najważniejsze, a właśnie ten kolarski luz, miłe towarzystwo, rower i kawa. Ludzie na całym świecie kochają taki sposób kolarstwa. Nic nas nie goni, dbamy o zdrowie, zwiedzamy świat, obcujemy z przyrodą, oddychamy pełną piersią, bo mamy realny wpływ na jakość powietrza, a przy okazji mamy także czas na towarzyskie pogawędki w kolarskim gronie. Znacie to? – pytają kolarze z GSK Horyzont

Na Coffee Ride Garwolin na Horyzoncie zapraszają wszystkie kolarki i kolarzy – pasjonatów i właścicieli rowerów szosowych, którzy jeżdżą nie tylko w celu rąbania kilometrów i zgarniania segmentów na Stravie. Terminarz wyjazdów: 26 czerwca, 3 lipca, 31 lipca, 14 sierpnia, 28 sierpnia, 18 września. Start w trasę o godz. 9:00 na kwadracie przy rzece Wildze w Garwolinie (zjazd z ronda Żołnierzy Wyklętych). Plan to przejechanie na szosie ok. 60 – 80 km z chwilą oddechu mniej więcej w połowie trasy na kawę i ciastko lub lody.

– Chodzi tu oczywiście nie tylko o sam aspekt relaksacyjno-konsumpcyjny, ale też towarzyski. Przy okazji kolarze tankują się w kofeinę i cukier, by powrót w domowe pielesze był bardziej dynamiczny. Tempo jazdy dostosowane do najwolniejszej osoby. Planowany powrót ok. godz. 14:00 w Garwolinie. O ewentualnych zmianach np. gdyby spadł śnieg lub dodatkowych terminach będziemy informować na naszej stronie www.facebook.com/gskhoryzont/  – dodają.

Rower jest dla każdego i każdemu daje taki sam potencjał – od wytrawnych kolarzy po rekreacyjnych rowerzystów. Niezależnie od tego, w której grupie się znajdujesz, “Horyzont” ma dla ciebie pomysł na weekend.

Przedsięwzięcie  jest realizowany w ramach zadania pn. Wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców miasta w zakresie ochrony powietrza poprzez realizacje kampanii edukacyjno-informacyjnej pt. „Dbamy o czyste powietrze w Garwolinie” i jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Przypominamy, iż mieszkańcy Garwolina mogą za pośrednictwem urzędu miasta złożyć wniosek o dotację z Programu “Czyste Powietrze” oraz otrzymać bezpłatną pomoc w zakresie weryfikacji wniosku pod kątem wymagań programu. Szczegółowe informacje o funkcjonowaniu punktu informacyjno-konsultacyjnego w urzędzie miasta oraz działaniach w zakładce Walczymy ze smogiem pod linkiem https://garwolin.pl/category/walczymy-ze-smogiem/.

Informacje dotyczące szczegółowych przepisów uchwały antysmogowej dla Mazowsza m.in. w zakresie: katalogu rodzaju instalacji, których użytkowanie jest możliwe/dozwolone; katalogu rodzaju paliw, których stosowanie na terenie województwa mazowieckiego jest zakazane; terminach wymiany źródeł ogrzewania (m.in. kotłów, pieców, kominków), w szczególności o obowiązującym od 1 stycznia 2023 r. zakazie użytkowania kotłów na węgiel lub drewno (instalacji na paliwa stałe) nie spełniających wymogów dla klas 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012 oraz zakazie użytkowania kominków, które nie spełniają wymogów ekoprojektu lub nie są wyposażone w urządzenia ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie znajdą Państwo pod linkiem https://www.powietrze.mazovia.pl/uchwala-antysmogowa oraz w Urzędzie Miasta Garwolin.

Zobacz również

Biblioteka zaprasza w marcu

Udostępnij Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza w marcu na wiele atrakcji dla małych i dużych. Zerknijcie na kalendarium. Udostępnij Podobne tematyKoncert uczniów z ogniska...Zaproszenie - Komisja...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta