Weekend pełen atrakcji za nami.

I Garwolińska Noc Muzeów bez Muzeum i Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina – to wydarzenia, które odbyły się w miniony weekend w naszym mieście. Na spragnionych historycznych wrażeń czekało 14 wyjątkowych, nocnych punktów do odwiedzenia. Pilotażowe wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających. Niedziela to już tradycyjny festiwal na Senatorskiej, który z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników.

„Noc Muzeów” to ogólnopolskie wydarzenie, podczas którego w nocy, wszystkie muzea są otwarte i dostępne dla zwiedzających za darmo. W sobotę, 18 maja, w godzinach 18.00-21.00 takie wydarzenie po raz pierwszy odbyło się także w Garwolinie. Jak to jest możliwe, skoro w mieście nie ma żadnego muzeum?

Pomysł stworzenia takiej nocy w Garwolinie chodził mi już po głowie kilka lat. Pomyślałem, że brak muzeum w Garwolinie nie jest przeszkodą w zrealizowaniu takiego wydarzenia. W tym roku zebraliśmy siły i wyszło nam, moim zdaniem, bardzo ciekawe wydarzenie. Sama realizacja nie była taka trudna, bo większość atrakcji tworzona jest przez ludzi z pasją i zamiłowaniem do swojego hobby. Różnorodność atrakcji przygotowanych przez współtwórców sprawią, że każdy znajdzie coś dla siebie. Serdecznie zapraszam do sobotniego zwiedzania – zachęcał pomysłodawca i koordynator akcji Krzysztof Kot, pasjonat lokalnej historii, współtworzący portal Garwolin.org. Ci, którzy zdecydowali się na udział w wydarzeniu musieli uzbroić się w cierpliwość i wygodne buty. W niektórych miejscach, jak na plebanii czy w Muzeum świata w pigułce u Pana Jana Szamryka trzeba było troszkę poczekać.

Stoiska z rękodziełem, pamiątki, niecodzienna wystawa zdjęć w starym domu na Senatorskiej zebranych przez portal Garwolin.org, izba regionalna ze sprzętami codziennego użytku – a przede wszystkim swojskie smaki z nieodzownym garwolińskim rosołem – te i inne atrakcje czekały wszystkich, którzy postanowili niedzielne popołudnie spędzić na Senatorskiej. Już po raz szósty Centrum Sportu i Kultury wraz z całą rzeszą zaangażowanych osób zaprosiło mieszkańców miasta do udziału w Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina.

„Jarmark, wrzawa i zabawa- to hasło tegorocznego spotkania na Senatorskiej. Organizatorom zależało na tym, by uczcić sześciolecie wydarzenia z przytupem – tańcem i dobrą zabawą. Z dwóch scen festiwalowych płynęły wyśmienite dźwięki, które nie pozwoliły uczestnikom zabawy stać w miejscu. Było lekko, folkowo, tradycyjnie. Nie zabrakło polki, oberka, ale także tanga czy walca. Festiwal rozpoczął się polonezem i kujawiakiem przygotowanym przez młodzież z LO na Długiej. Potem ze sceny popłynęły podziękowania wszystkim współorganizatorom za włączenie się w I Garwolińską Noc Muzeów bez Muzeum. Podczas całego wydarzenia gościom festiwalu przygrywały: warszawska Alegancka Kapela, Kapela Stanisława Gwiazdy z Radomia, Bocianisko oraz niezawodny Garwoliński Sekstet Kameralny. Na scenie głównej w specjalnym repertuarze zaprezentował się Chór Miasta Garwolina oraz uczniowie BestVocalStudio ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Garwolinie w programie „Rokiczanka”.

Teatr w plenerze!

Teatr Rękawiczka nie daje nam zapomnieć o sobie. Po ubiegłorocznym, specjalnie przygotowanym na tę okazję spektaklu „trAdycja”, który zachwycił widzów festiwalowych, a następnie zebrał szereg nagród na ogólnopolskich festiwalach, przyszedł czas na nowe dzieło pod tytułem ,,W pewnym miasteczku”. Spektakl można było zobaczyć o godz. 17:00 na boisku przy liceum. Dla najmłodszych widzów, również na boisku prezentował się Zaułek Animacji, który przygotował dla najmłodszych warsztaty oraz spektakl ,,O szewczyku, co Smoka Wawelskiego pokonał”. Na scenie głównej bawił widownię działający przy Centrum Sportu i Kultury Klub Seniora, który przygotował etiudę kabaretową pod tytułem „Kusaki”.

W tym roku Hotel Sulbin przy wsparciu uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych na 2 podjął próbę pobicia rekordu Guinnessa robiąc największy kotlet schabowy. Mieszkańcy mogli spróbować największy schabowego w Polsce, który ważył 62 kg, mierzył 1,57 m i miał grubość 3,5 cm. Wcześniej, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 rozdał 1000 porcji rosołu z własnoręcznie robionym makaronem.

Dziękujemy bardzo organizatorom, oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że sobotni wieczór i niedzielne popołudnie zmieniły się w niezwykłe spotkanie. Spotkanie, podczas którego starsi mogli podzielić się swymi opowieściami o mieście, młodsi bawili się jak kiedyś rodzice i dziadkowie. Dziękujemy wszystkim, którzy przyszli na ulicę Senatorską i wzięli udział w I Garwolińskiej Nocy Muzeów bez Muzeum. To dzięki Państwu te imprezy się udała i zapadną na długo w pamięci.

Więcej zdjęć z Nocy Muzeów i Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina

Zobacz również

Nabór do żłobka – informacja

Udostępnij Wyniki naboru rekrutacji do projektu pt.: „Garwolińska Kraina Malucha – Ułatwianie powrotu do aktywności zawodowej osób sprawujących opiekę nad dziećmi do lat 3.” dostępne są...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta