Walczymy ze smogiem

Sezon grzewczy w pełni, w związku z tym nasila się problem smogu – cichego zabójcy, wiszącego w powietrzu, którym oddychamy. I choć nie mieszkamy w dużej aglomeracji, gdzie takie zjawisko jest nasilone, nie możemy stwierdzić, że smogu nie ma w Garwolinie. Zamglone ulice, gryzący dym, problemy z oddychaniem – skąd my to znamy! Jakość powietrza w Garwolinie i w wielu innych miejscowościach na Mazowszu, szczególnie jesienią i zimą pozostawia wiele do życzenia.

Coraz więcej ofiar smogu.

428 tysięcy Europejczyków rocznie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza – to wniosek z raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA). W Polsce smog zbiera corocznie również duże żniwo: 45 tysięcy osób umiera – to tak, jakby w jednym roku zniknęła ludność z terenu gmin: Garwolina (miasta i gminy), Górzna i Pilawy. Przerażające statystyki nie pozostawiają złudzeń: musimy działać w trosce o siebie, nasze dzieci i najbliższe otoczenie. Smog jest groźny dla każdego z nas: dzieci, kobiet w ciąży, dorosłych i seniorów. Powoduje alergię, astmę, niewydolność oddechową, przewlekłe choroby płuc i zapalenie oskrzeli, nowotwory, choroby układu krążenia i duszności.

Skąd się bierze dym i smród?

Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest “niska emisja”, czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Dym to niespalona smoła i gazy, które są w każdym węgle i drewnie, kopcenie zaś wynika ze złej techniki palenia.

Zacznij od siebie

Od nas zależy czym oddychamy więc apelujemy o zwrócenie uwagi na to, czym ogrzewamy nasze mieszkania. Przypominamy: piec to nie śmietnik. Spalając odpady trujemy siebie i innych a także niszczymy piec i komin oraz zwiększamy ryzyko wystąpienia pożaru. Przypominamy, że wszystko, co wypuszczamy kominem filtrują później nasze płuca.

Dlatego nie wolno palić:

plastiku, folii, kartonów po mleku i sokach, mebli, butelek PET, używanych pieluch, starych butów i ubrań, paneli podłogowych, drewna malowanego, wykładzin, opon, płyt OSB, płyt wiórowych, podkładów kolejowych, martwych zwierząt i odpadów atomowych.

Spalasz odpady – spodziewaj się kontroli!

Na podstawie Zarządzenia nr 130/2018 z dnia 17 grudnia 2018 r., Burmistrz Miasta Garwolina wprowadziła procedurę przeprowadzania kontroli przestrzegania zakazu spalania odpadów w paleniskach domowych na terenie miasta Garwolina oraz powołała Zespół ds. kontroli przestrzegania zakazu spalania odpadów. Kontrole będą realizowane w trosce o zdrowie mieszkańców miasta oraz czyste powietrze atmosferyczne, którym wszyscy oddychamy.

Monitorujemy stan powietrza w mieście

Na terenie Garwolina zainstalowano sensory mierzące jakość powietrza. Znajdują się one na budynkach przedszkoli: przy ul. Lubelskiej (PP nr 2), al. Legionów (PP nr 2), Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego (PP nr 8), na siedzibie Szkole Podstawowej nr 1 oraz przy budynku OSP Leszczyny przy ul. Gen Andersa. Pod adresem: www.airly.eu/map/pl/ każdy może sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza (stężenie pyłów zawieszonych PM 1, PM 2.5 oraz PM 10) w danym momencie oraz w ostatnich godzinach czy dniach.

Bądźmy świadomi

Nic się nie zmieni, jeśli nie zmieni się nasze spojrzenie na najbliższą okolicę i nasza świadomość. Na każdym kroku apelujemy o zwiększenie świadomości ekologicznej. Pamiętajmy o słowach Wodza Indiańskiego Seattle, który w 1854 roku powiedział:

„Ziemia nie należy do nas, my należymy do ziemi. Nie utkaliśmy siatki pajęczej życia, jesteśmy jedynie jedną z jej nici. Cokolwiek czynimy siatce pajęczej, czynimy sobie”.

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta