W Garwolinie w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Pamiętamy!

1 września, w rocznicę wybuchu II wojny światowej, mieszkańcy Garwolina oraz przedstawiciele lokalnych władz miasta i powiatu zgromadzili się na Cmentarzu Wojennym, aby oddać hołd ofiarom tragicznych wydarzeń sprzed 85 lat. To miejsce, będące symbolem żałoby i refleksji, przypomina o bolesnych kartach naszej historii oraz o potrzebie zachowania pokoju i pamięci dla przyszłych pokoleń.

Cmentarz Wojenny w Garwolinie, gdzie odbyły się uroczystości, to miejsce szczególne – nie tylko dla lokalnej społeczności, ale także dla wszystkich, którzy pamiętają o ofiarach wojny. To przestrzeń, która przypomina nam o cenie, jaką przyszło zapłacić za wolność, i która jednocześnie stanowi przestrogę przed okrucieństwem wojny.

Wspominając tamte tragiczne wydarzenia oddaliśmy cześć poległym i pomordowanym podczas II wojny światowej. Po odśpiewaniu hymnu i odmówieniu modlitwy przedstawiciele władz samorządowych, organizacji mundurowych, szkół i stowarzyszeń złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Obchodzimy rocznicę wybuchu II wojny światowej, jednej z najbardziej tragicznych i destrukcyjnych konfliktów w historii ludzkości. II wojna światowa była czasem ogromnego cierpienia, niesprawiedliwości i zniszczeń, miała wpływ na każdy aspekt życia ludzkiego, pozostawiając trwałe piętno na naszej historii, kulturze i społeczeństwie. Miliony ludzi straciło swoje życie, całe społeczności i narody były zniszczone, a tysiące rodzin zostały rozdarte przez straty i cierpienie. Jest naszą moralną i historyczną odpowiedzialnością, aby pamiętać o tych, którzy cierpieli, i zapewnić, że takie wydarzenia nigdy się nie powtórzyły. Wartości, które wywodzą się z tej strasznej lekcji historii, są dzisiaj równie ważne, jak były wtedy. Pokój, pojednanie, współpraca międzynarodowa i poszanowanie praw człowieka to fundamenty naszego współczesnego świata. Naszą rolą jako społeczeństwa i narodu jest kontynuowanie prac nad budowaniem pokoju, zwalczanie nienawiści i dyskryminacji. W obliczu współczesnych wyzwań, takich jak zmiany klimatu, pandemie czy konflikty zbrojne, jesteśmy wezwani do działania razem, jako wspólnota narodów, na rzecz dobra wspólnego. Dziękuję wszystkim Państwu za obecność na tej uroczystości. Niech nasza pamięć i zaangażowanie staną się fundamentem, na którym zbudujemy lepszy i bardziej pokojowy świat – podsumowuje burmistrz miasta Marzena Świeczak.

W uroczystościach wzięli udział m.in. poseł na sejm RP Grzegorz Woźniak, starosta Powiatu Garwolińskiego Iwona Kurowska, burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, sekretarz Miasta Garwolin Cezary Tudek, Przewodniczący Rady Miasta Marek Mikulski, radne Rady Miasta Grażyna Makulec i Barbara Wilczek, radna Rady Powiatu Krystyna Antolak, przedstawiciele ŚZŻAK Obwodu Gołąb Garwolin, komendanci służb mundurowych: podinsp. Janusz Mularski z KKP, mł bryg. Tomasz Biernacki z PSP, ppłk Paweł Uchroński z WCR, prezes Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego w Garwolinie Beata Pasternak, członek Komendy ZHP Orłów Garwolin Kinga Kapczyńska, przedstawiciele instytucji, szkół, organizacji pozarządowych, mieszkańcy miasta i powiatu. Wartę przy pomniku na cmentarzu wojennym wystawili członkowie Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 1. Pułku Strzelców Konnych.

Głównymi organizatorami wydarzenia były samorządy Powiatu Garwolińskiego i Miasta Garwolin.


Cmentarz wojenny, który założono w Garwolinie w latach 1949-1952 jest pisany do rejestru zabytków. Pochowano na nim żołnierzy poległych podczas II wojny światowej, których zwłoki ekshumowano z grobów rozsianych głównie na terenach powiatów: garwolińskiego, kozienickiego i puławskiego. Na cmentarzu spoczywają żołnierze Wojska Polskiego, polegli w 1939 roku i w 1944 roku, oraz żołnierze Armii Czerwonej.

Fot. UM Garwolin, SP Garwolin

Zobacz również

43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Udostępnij Władze samorządowe miasta i powiatu po nabożeństwie złożą kwiaty pod obeliskiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zachowując ciągłość tradycji i podkreślając wagę tego miejsca jako symbolu...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta