Uratuj stare nagrobki! Wesprzyj kwestę!

1 listopada w dzień Wszystkich Świętych przy garwolińskim cmentarzu będzie można spotkać z puszkami harcerki i harcerzy z Hufca ZHP „Orłów” w Garwolinie oraz członków Klubu Seniora działającego przy Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Inicjatorem kwesty jest Adam Grzegorz Makulec, mieszkaniec Garwolina, który w mediach społecznościowych prowadzi profil „Stare nagrobki – Garwolin i okolice”. Patronat nad inicjatywą objęła Burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak.

Na garwolińskim cmentarzu i na wielu okolicznych cmentarzach zachowały się wiekowe nagrobki urzekające swym pięknem, które warto ocalić od zapomnienia. Najstarsze, które możemy napotkać, pochodzą z połowy XIX wieku. Spoczywają w nich ludzie urodzeni w II połowie XVIII wieku. Warto podjąć starania zmierzające do odrestaurowania i zachowania dla przyszłych pokoleń najstarszych i najpiękniejszych z nich. Kwesta to pierwszy ważny krok, by te niezwykłe świadectwa minionego czasu ochronić przed zupełnym zapomnieniem i sprawić, że nie staną się one jedynie mglistym wspomnieniem i będzie można je obejrzeć tylko na starych fotografiach – podkreśla Adam Grzegorz Makulec.

Kwestę wspiera ks. kanonik Stanisław Szymuś, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Bardzo mnie cieszy ta inicjatywa. Ufam, że uda się zrealizować cel kwesty, jakim jest wspólne działanie dla dobra naszego dziedzictwa kulturowego, naszej garwolińskiej nekropolii. Każda złotówka przybliży nas do uratowania cennych nagrobków, dlatego zachęcam do wsparcia kwesty  – mówi Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, która objęła zbiórkę honorowym patronatem.

Zobacz również

Nabór do żłobka – informacja

Udostępnij Wyniki naboru rekrutacji do projektu pt.: „Garwolińska Kraina Malucha – Ułatwianie powrotu do aktywności zawodowej osób sprawujących opiekę nad dziećmi do lat 3.” dostępne są...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta