Uluru- święta góra Aborygenów

Australia, jako kraj a zarazem kontynent ma wiele ciekawostek etnicznych i przyrodniczych. Jedną z nich, zliczanych do największych osobliwości przyrodniczych i sakralnych dla Aborygenów, jest Święta Góra Uluru. Znajduje się ona w parku narodowym Uluru – Kata Tjuta zajmującym powierzchnię 1326 km2 . Ten przyrodniczy unikat znajduje się w samym środku Australii na Pustyni Simpsona, obok turystycznej osady Ayers Rock, do której trzeba dolecieć samolotem.

Jest to największy kamień świata. Jego wysokość wynosi 350 m a szerokość ponad 3 km. Dwie trzecie góry ukryte jest pod ziemią. W wielkiej skale znajdują się groty, do których turystom jest wstęp zabroniony. Zdobią je święte malowidła z Epoki Snów. Dla Aborygenów, rdzennych mieszkańców Australii, początek wszystkiego tkwi w Epoce Snów.

„Był to okres, gdy bogowie i zwierzęto-ludzie wędrowali przez kraj. To Pramatka wybudziła swoje dzieci z błogiego snu i poprowadziła na wędrówka przez całą Australii. Uluru jest także dziełem pramatki, bowiem wykopała go z wnętrza ziemi i dała ludziom jako święty znak.”

Z tą lokalną opowieścią powinien zapoznać się każdy, kto przybywa w to miejsce. Poszczególne elementy gigantycznego kamienia, a wiec garby, uwypuklenia czy pęknięcia mają dla Aborygenów dwa znaczenia. W grotach czerwonej skały znajdowały się zapasy słodkiej wody pitnej. Tam też Aborygenki rodziły dzieci. Również w jej szczelinach żyły i rozmnażały się psy dingo, a w wyższych partiach skalnych gnieździły się orły. Na szczyt góry prowadzi jeden wytyczony szlak, lecz rdzenni mieszkańcy umieścili tabliczkę z napisem: „Prosimy aby się nie wspinać. To miejsce dla nas święte” Jednak turyści nie szanowali tej prośby. Obecnie zakaz wspinania się został usankcjonowany prawnie przez rząd Australii. Wspaniałe spektakle natury to wschody i zachody słońca nad Uluru przyciągające setki turystów z całego świata. W zależności od ekspozycji światła góra zmienia swoją barwę od mocno czerwonej do brązowej. Patrząc w tym czasie na Uluru można doliczyć się około 20 barw.

Czasami nagle na bezchmurnym niebie pojawiają się burze z piorunami (ale tylko nad Uluru) i pada deszcz. Układ chmur tworzy przecudne wielobarwne zjawisko przyrody, które na zawsze pozostaje w pamięci. Będąc w Ayers Rock warto też zobaczyć znajdujące się w pobliżu Centrum Kultury Aborygenów. W budynku w kształcie dwóch węży można poznać kulturę i zwyczaje Aborygenów, które nie zmieniły się od czterdziestu tysięcy lat. Uluru znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W następnym odcinku: Egipt. Piramida Cheopsa.

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta