Uczciliśmy pamięć Powstańców Styczniowych

W niedzielę, 22 stycznia br uczestniczyliśmy w obchodach oddających cześć bohaterskim przodkom uczestniczącym w Powstaniu Styczniowym, które wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. i było największym powstaniem przeciwko zaborcy rosyjskiemu.

Miejsko-powiatowe obchody 160. rocznicy powstania styczniowego rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym, gdzie delegacje samorządów: Powiatu Garwolińskiego na czele ze Starostą Powiatu Mirosławem Walickim i Zastępcą Przewodniczącego Rady Powiatu Kazimierzem Sionkiem, Miasta Garwolina na czele z Burmistrzem Marzeną Świeczak i Przewodniczącym Rady Miasta Andrzejem Ostolskim, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK Obwód “Gołąb” z Prezesem Antonim Frąckiewiczem, służby mundurowe, przedstawiciele szkół z terenu Powiatu Garwolińskiego złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy pomniku poświęconym Poległym Powstańcom.

Mszę świętą w garwolińskiej kolegiacie p.w. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie celebrował proboszcz parafii ks. Kanonik Stanisław Szymuś, homilię zaś wygłosił kapelan środowisk kombatanckich ks. Prałat Edmund Szarek.

160 lat temu Polacy nie zostawili w potrzebie swojej Matki Ojczyzny, stanęli do walki w pragnieniu wolności ukochanej Ojczyzny – podkreślał podczas homilii ks. Prałat. Kto nie zna historii, nie umie żyć. Kto nie zna historii jest nieprzygotowany do życia. Oderwanie od historii, zapominanie o niej, to budowanie bez fundamentów. Dlatego taż ważne jest pielęgnowanie naszej narodowej historii, powracanie do ducha tych wielkich wydarzeń, bo naród bez historii jest narodem bez przyszłości.

Po mszy świętej uczczono pamięć bohaterów styczniowych przy pamiątkowej tablicy umieszczonej na północnej ścianie garwolińskiej kolegiaty, która głosi: „Pamięci wydarzeń 1861 roku związanych z obroną wiary i obrazów Matki Boskiej Częstochowskiej przez mieszkańców Garwolina, ks. kanonika Jana Nepomucena Wierzbickiego, proboszcza parafii i ks. biskupa Beniamina Szymańskiego oraz bohaterom powstania styczniowego 1863-1864, mieszkańcom ziemi garwolińskiej w 150 rocznicę.”

Organizatorem uroczystości był samorząd Powiatu Garwolińskiego, Miasta Garwolin, ŚZŻ AK Obwód “Gołąb” Garwolin, Kolegiata Przemienienia Pańskiego w Garwolinie.

materiały prasowe: Starostwo Powiatowe, oprac. UM, zdjęcia: Starostwo Powiatowe


Zbrojne wystąpienie Polaków, które objęło zasięgiem ziemie zaboru rosyjskiego, tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane trwało do jesieni 1864 roku. Mieszkańcy Garwolina i ziemi garwolińskiej brali aktywny udział w zrywie niepodległościowym.

O zaangażowaniu miejscowej ludności można przeczytać w publikacji prof. Zbigniewa Gnat-Wieteski “Lata manifestacji i walki 1861-1864”, wydanej w Garwolinie w 1984 roku.

W 1861 roku ówczesny biskup janowski, o. Benjamin Szymański przesłał do wszystkich parafii obrazki Matki Boskiej. W połowie września 1861, proboszcz garwolińskiej parafii ks. Jan Wierzbicki otrzymał 231 obrazków, z zaleceniem rozprowadzenia ich wśród parafian i umieszczenia nad drzwiami domów. Oprawione w ramki obrazki, zawisły nad wejściami do domostw. Jednakże władze carskie dopatrzyły się w tym działaniu podtekstów politycznych i nakazały zdjąć obrazy. Wobec zdecydowanej odmowy wszystkich mieszkańców, do akcji wkroczyli wówczas Kozacy  i w ciągu nocy pozrzucali obrazki, zaś tych, których nie mogli dostać, potłukli kijami lub pałaszami. Garwoliński epizod z początku lat 60 XIX wieku wpisuje się w ogólny nastrój sprzeciwu Polaków wobec zaborcy, który w efekcie doprowadził do wybuchu powstania narodowego 22 stycznia 1863 roku.  W pierwszych dniach powstania, 25 stycznia 1863 roku oddział powstańczy złożony ze strzelców i kosynierów dowodzony przez Gustawa Zakrzewskiego stoczył przy karczmie na Aleksandrówce zwycięską bitwę z Kozakami.

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta