13 spektakli, warsztaty, barwna parada ulicami miasta. Ostatni weekend w Garwolinie upłynął pod znakiem teatru. Festiwal Saturator Teatralny odbył się już po raz czwarty i kolejny raz zgromadził publiczność chcącą obejrzeć spektakle odmienne w formie i treści.
4. edycja Festiwalu Saturator Teatralny rozpoczęła się w piątek. Zgodnie z tradycją ulicami miasta przeszła kolorowa parada, a w niej Orkiestra Dęta OSP Garwolin, garwolińskie cheerleaderki z grupy No Name, aktorzy lokalnych teatrów, klub seniora, cykliści i mieszkańcy Garwolina.
Oficjalnego otwarcia w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie dokonali przedstawiciele organizatorów wydarzenia – dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury Magdalena Ulejczyk, burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, wiceprzewodniczący rady miasta Andrzej Ostolski oraz dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie Jarosław Kargol.
Było tyle do zobaczenia!
Oczy – symbol festiwalu – co roku przypominają, że przez te trzy dni warto mieć je szeroko otwarte. W bogatym programie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W piątkowy wieczór na deskach sceny CSiK wystąpił Teatr Mała Rękawiczka, który na bazie historii Czerwonego Kapturka opowiedział zupełnie nową historię o poszukiwaniu siebie, Teatr Rękawiczka w spektaklu „Lustro” zadawał pytania o sens życia, a Teatr O!Mamy bawił publiczność do łez niepozbawionymi morału bajkami dla dorosłych.
Sobotnią część festiwalu otworzył Teatr Falkshow, który także sięgając po znaną bajkę o Czerwonym Kapturku pokazał młodym widzom tajniki teatru pacynkowego. W ogrodzie CSiK odbył się powarsztatowy spektakl „Septarie”, w którym spotkały się kobiety w różnym wieku, w większości na co dzień niewystępujące na scenie. W sali widowiskowej Joanna Drabik zaprezentowała swój spektakl choreograficzny pt. „Melanż”. Dwa ostatnie spektakle odbyły się w plenerze. Przy Pływalni Miejskiej „Garwolanka” najpierw zaprezentował się Teatr Pantomimy Mimo, w którym zagrali także dawni aktorzy Teatru Rękawiczka, a na koniec Teatr Akt, który zabrał publiczność w podróż w czasie i przestrzeni niepozbawioną widowiskowych akrobacji cyrkowych.
Niesprzyjająca pogoda zmusiła organizatorów do zmian i wszystkie niedzielne spektakle odbyły się pod dachem. Dla dzieci znów wystąpił Teatr Falkoshow – tym razem pokazując, że do świetnej zabawy wystarczy kawałek sznurka i drut. W Starej Siłowni hali sportowej można było obejrzeć spektakl Inicjatywy Własnej Naszej pt. „Koń, który jeździł konno”, a w sali widowiskowej zaprezentowano „Blush” opowiadający historie o wstydzie. W hali sportowej Walny Teatr przedstawił swoją najnowszą produkcję „Koniec i bomba”, a wisienką na torcie okazał się finałowy spektakl Teatru Klinika Lalek „Cyrk Tarabumba”. Niezwykle widowiskowy, kolorowy pokaz zabrał widzów do cyrkowego świata. Zwierzęta, w rzeczywistości ogromne lalki, zrobiły wrażenie nie tylko na najmłodszych widzach.
Za organizację festiwalu odpowiedzialne było Miasto Garwolin wspólnie z Mazowieckim Instytutem Kultury w Warszawie i Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Serdecznie dziękujemy wszystkim partnerom i kłaniamy się przed nimi nisko za bardzo dobrą współpracę, pracę, zaangażowanie i serca. Nad przygotowaniem wydarzenia pracowało bardzo wiele osób. – informuje Burmistrz Miasta Garwolin Marzena Świeczak.
Szczególne podziękowania należą się autorce, kuratorce i producentce Festiwalu Saturator Teatralny Magdalenie Chabros z Mazowieckiego Instytutu Kultury oraz dyrektor Magdalenie Ulejczyk. Dziękujemy także wszystkim zaangażowanym w projekt pracownikom Mazowieckiego Instytutu Kultury, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie na czele z dyrektorem Jarosławem Kargolem oraz pracownikom Urzędu Miasta.
Organizacja wydarzenia nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego Samorządu Województwa Mazowieckiego i Wicemarszałek Mazowsza Janiny Ewy Orzełowskiej, która jest dobrym duchem festiwalu. Jesteśmy wdzięczni wszystkim sponsorom, którzy zdecydowali się dołożyć, ogromne dla nas, cegiełki wsparcia: CARTEX AUTO CZĘŚCI, CZAN, EKOLIDER, AUTO SAMORAJ, PLAST-BET oraz INTERDRUK. To jest ważna i dobra inwestycja w nasze miasto i w jego mieszkańców, możecie być z siebie dumni – dodaje włodarz miasta.
Nie tylko oczy, ale przede wszystkim „rękawiczki” do pracy zakasał nasz niezawodny Teatr Rękawiczka wraz z aktorami i wolontariuszami z Izabelą Rękawek na czele. To oni są sercem całego przedsięwzięcia – podkreśla Marzena Świeczak.
Dziękujemy PGE Garwolin i druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Garwolinie oraz Komendzie Powiatowej Policji w Garwolinie za pomoc i czuwanie nad bezpiecznym przebiegiem wydarzeń.
Bardzo aktywną i potrzebną grupą w naszym mieście są również seniorzy. To oni pomagają i angażują się mocno w różne projekty, w ten także. Na ręce Grażyny Makulec przekazujemy podziękowania dla naszej najstarszej młodzieży w Garwolinie z Klubu Seniora działającego przy CSiK, Grupie Kolarskiej z Klubu Seniora, pod opieką Pawła Kowalskiego dziękujemy za udział w paradzie. W pięknej oprawie Saturatora uczestniczyli także cheerleaderki z klubu No Name z Garwolina oraz Orkiestra Dęta OSP Garwolin. Dziękuje za to, że zawsze mogę na was liczyć! – mówi Burmistrz. Dziękujemy także wszystkim szkołom i nauczycielom, którzy wyrozumiałym okiem podeszli do naszej młodzieży zaangażowanej w ostatnim czasie w organizację festiwalu.
Jesteśmy wdzięczni mediom: TVP Kultura, wirtualnygarwolin.pl, egarwolin.pl, kuriergarwoliński.pl, Twój Głos – Gazeta Powiatu Garwolińskiego i wszystkim lokalnym ambasadorom, na czele ze stowarzyszeniem Calos Cagathos, którzy promują to przedsięwzięcie. Podczas tegorocznej edycji obecny był także z nami Robert Gałązka z PixelFilms – autor filmów promujących festiwal z pierwszej, drugiej i trzeciej edycji. Za jego sprawą i pod czujnym okiem jego kamery oraz drona powstanie także czwarty film Saturatora w Garwolinie. Premiera wkrótce! Oczywiście nie sposób nie wspomnieć tu o autorze grafiki festiwalu, który współpracuje z nami od pierwszej edycji – Kubie Zalewskim – dobra robota Kuba!
Dziękujemy wszystkim artystom i widowni. Byliście wybitni, cudowni, wyjątkowi i niesamowici!
Bardzo, ale to bardzo i jeszcze bardziej dziękujemy wszystkim pozostałym, których to wszystkich nie sposób wymienić z imienia i nazwiska, ale bez których Festiwal Saturator Teatralny, nie byłby już tym festiwalem, z którego dumne jest nasze miasto. Choć tylko na weekend, ale jesteśmy szczęśliwi, że po raz czwarty Garwolin stał się teatralną stolicą Mazowsza. – podsumowuje wydarzenie Burmistrz Miasta Marzena Świeczak.
fot. CSiK Garwolin