Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia przypada 99. rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, w wyniku której wojska polskie dowodzone przez Marszałka Józefa Piłsudskiego odparły w 1920 roku nawałnicę bolszewicką. W rocznicę zwycięstwa już od czasów II Rzeczpospolitej święciło się w tym dniu Święto Wojska Polskiego. W okresie PRL zostało ono wyrugowane przez komunistów, przywrócono je dopiero w 1992 roku.
W dniu 15 sierpnia mieszkańcy miasta i powiatu rozpoczęli świętowanie mszą świętą w intencji Ojczyzny odprawionej w garwolińskiej kolegiacie. W trakcie homilii, ksiądz proboszcz Stanisław Szymuś, mówił, jak ważna jest pamięć o wydarzeniach 1920 roku. „Ojczyzna jest naszą ziemska Matką. Jestem Polakiem – to stwierdzenie ma swój ciężar. Wolno jest mi być dumnym z tego co jest wielkie (w Ojczyźnie- przyp. UM), ale spada na mnie upokorzenie za to, co jest w niej marne.” – podkreślał ksiądz proboszcz. Po zakończeniu Eucharystii, uczestnicy uroczystości w asyście pocztów sztandarowych i orkiestry dętej przemaszerowali pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.
Po odegraniu hymnu przez orkiestrę OSP głos zabrała Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego Iwona Kurowska. Przypominając wydarzenia tamtych lat, które również odbywały się na terenie Garwolina i Powiatu Garwolińskiego, podkreślała, jak ważna jest pamięć o wszystkich, którzy polegli w obronie Ojczyzny. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów przez delegacje pod pomnikiem upamiętniającym pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie w sierpniu 1920 roku.
Przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty pod miejscami pamięci związanymi z walkami żołnierskimi: cmentarzu wojennym, na cmentarzu parafialnym, pod pomnikiem poświęconym 14 DP gen. ppor. Daniela Konarzewskiego a także pod tablicą poświęconą ludowcom umieszczoną na budynku Banku Spółdzielczego.

 

Zobacz również

Spotkanie promujące książkę

Udostępnij 27 stycznia o godz. 18.00 w Czytelni Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie promujące książkę pt. „Przedwojenny Garwolin z albumów mieszkańców” wydanej przez Miasto...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta