Sportowo, ludowo i kulturalnie nad zbiornikiem

Szanty, świętojańskie tradycje puszczania wianków, animacje dla najmłodszych i ponad 300 km w 2 godziny – tak najkrócej można opisać niedzielne wydarzenie, które odbyło się nad zbiornikiem retencyjnym w Garwolinie. „Wianki nad zbiornikiem” przyciągnęły wielu amatorów sportu, rekreacji na świeżym powietrzu i kulturalnych przeżyć. Gwiazdą wieczoru był zespół EKT Gdynia.

Najkrótsze noce w roku, poszukiwanie kwiatu paproci, tradycje puszczania wianków – czerwcowy czas jest bez wątpienia magiczny i wyjątkowy. I takie właśnie było niedzielne wydarzenie.

23 czerwca na terenach przy zbiorniku retencyjnym w Garwolinie działo się naprawdę sporo. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 18:00 „Biegiem Świętojańskim”. To wyzwanie sportowe, któremu przyświecało hasło: idziemy na rekord! Wspólnym celem wszystkich uczestników wyzwania było pokonanie w sumie jak największej liczby kilometrów. Trasa wydarzenia biegła ścieżką wokół zbiornika, a można ją było pokonać biegnąc, maszerując, jadąc na rolkach lub hulajnogą.

Każdy pokonał, taki dystans jaki chciał i na jaki starczyło mu sił. Na starcie wyzwania stanęły 74 osoby w różnym wieku. W sumie wszyscy uczestnicy zrobili 131 okrążeń wokół zbiornika, co dało dokładnie 301 kilometrów w 2 godziny i 3 minuty. Najdłuższy dystans pokonał Wojciech Dybcio, który zbiornik okrążył aż 10 razy, co dało na liczniku 22 km. Tym samym podczas niedzielnego wyzwania pokonał dystans półmaratonu.

Ogromną popularnością cieszyły się warsztaty robienia wianków przygotowane przez Klub Seniora w Garwolinie. Okazało się, że świętojańskie tradycje wciąż są żywe. Plecenie wianków było doskonałą okazją do integracji międzypokoleniowej i opowiadania sobie rozmaitych historii. Kilkadziesiąt wianków zostało wypuszczonych na wody zbiornika.

W niedzielny wieczór na nudę na pewno nie mogli narzekać najmłodsi. Blisko dwie godziny zabaw i animacji poprowadzonych przez zespół Kreatywnych Animacji, to był czas radosnej aktywności, wspólnego działania, odrobiny rywalizacji i nauki przez zabawę.

Finałem „Wianków nad zbiornikiem” był koncert zespołu EKT Gdynia – znanego wszystkim, którzy lubią szanty. Grupa od blisko 40 lat z powodzeniem koncertuje w całej Polsce i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych zespołów tego gatunku.

Organizatorami wydarzenia są Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Stowarzyszenie Truchtacz.pl

Zadanie publiczne pn. „Biegnij w Garwolinie – cykl wydarzeń sportowo-rekreacyjnych” dofinansowanie ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta