Trzy dni świętowaliśmy razem atmosferę przebudzenia, radości i wspólnoty podczas 3. odsłony Festiwalu Teatralnego Saturator. Wydarzenie organizowane w Garwolinie to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na mapie Mazowsza. Rzućcie okiem na relacje z dnia otwarcia.
Festiwal Teatralny Saturator jest projektem który udowadnia, że można stworzyć ognisko działań teatralnych również tam, gdzie teatru repertuarowego nie ma. Takim miejscem na mapie Mazowsza i Polski jest Garwolin. Festiwal stwarza płaszczyznę wymiany doświadczeń twórców teatralnych i włącza różne pokolenia do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Nie wspominając już o upowszechnianiu kultury i edukacji teatralnej.
W miniony wrześniowy weekend zanurzyliśmy się w wielorakości teatru i jego wszechobecności miejskiej. Podczas trzech dni festiwalu mieszkańcy Garwolina oraz nasi goście obejrzeli w sumie 14 wybitnych spektakli, które zaprezentowali lokalni artyści, zespoły z Polski i zagranicy. Zgodnie z tradycją aktorzy spotkali się z widzami nie tylko w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, ale także w plenerze – na skwerach, w parku, na szkolnych placach. W programie Saturatora znalazły się przedstawienia dla dorosłych, spektakle dla dzieci, a także warsztaty. Wszystkie na długo zostaną w naszej pamięci. Teatr bawił nas do łez, ale wywoływał także łzy wzruszenia, rozwijał w nas empatię i umiejętność spojrzenia na problemy spoza własnej perspektywy, wreszcie zmuszał do głębokiej refleksji nad kondycją świata, człowieka i międzyludzkimi relacjami.
W supporcie przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Garwolinie oraz na jednym z garwolińskich skwerów zaprezentowana została proekologiczna etiuda taneczna. 3. edycję Festiwalu Saturator Teatralny otworzyła w piątkowy wieczór barwna parada, która przeszła ulicami miasta. Po części oficjalnej na deskach garwolińskiego domu kultury wystąpił Teatr Młodych Twórców „Maska” z Sochaczewa oraz dobrze znany lokalnej publiczności Teatr Rękawiczka. Widzowie mogli obejrzeć dwa spektakle oparte na tekście Witolda Gombrowicza „Ferdydurke”. „FeFerdydurke” Teatru Młodych Twórców „Maska” oraz „Ferdydurke” Teatru Rękawiczka to dwa zupełnie odmienne spojrzenia na to samo dzieło. O tych różnych punktach widzenia opowiadali podczas rozmowy po zakończonych występach aktorzy oraz reżyserowie obu teatrów.
Za organizację festiwalu odpowiedzialne było Miasto Garwolin wspólnie z Mazowieckim Instytutem Kultury w Warszawie i Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Serdecznie dziękujemy wszystkim partnerom, ale także pozostałym organizacjom, instytucjom, osobom i firmom z którymi współpracowaliśmy oraz kłaniamy się przed nimi nisko za ich pracę i wkład, życzliwość, zaangażowanie i serca – informuje Burmistrz Miasta Garwolin Marzena Świeczak. Bez Was Festiwal Saturator Teatralny nie byłby już tym festiwalem, z którego dumne jest nasze miasto – dodaje. Kliknij w link i rzuć okiem o kim mowa Garwolin mazowiecką stolicą kultury dzięki Wam! Dziękujemy!
Już myślimy o organizacji 4. edycji Festiwalu Teatralnego Saturator w przyszłym 2022 roku. Wzorem tegorocznej odsłony organizację trzydniowego święta planujemy w drugi weekend września tj. 9-11 września 2022 r. Zapisujcie już tę datę w kalendarzach, rezerwujcie czas i trzymajcie mocno kciuki za dobre decyzje Samorządu Województwa Mazowieckiego i Mazowieckiego Instytutu Kultury przy planowaniu kalendarza imprez na Mazowszu na 2022 rok. Mocno wierzymy, że nasze kochane miasto nad Wilgą, ma specjalne miejsce w sercu Polski, w sercu Mazowsza.
Fot. Urząd Miasta Garwolin / Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie / Magdalena Trzeciak / Beata Pasternak