Rowerami z bibliotekarzami

Jeśli jesteś jednocześnie pasjonatem kolarstwa i dobrej książki to nie może Cię zabraknąć na wyprawie rowerowej „Rowerami z bibliotekarzami” do udziału w której zapraszamy wspólnie z Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Garwolinie i Samorządem Województwa Mazowieckiego.

Książka, rower i czyste powietrze! Czyli nauka, sport i zdrowie w jednym. Zapraszamy w sobotę 25 czerwca do wzięcia udziału w organizowanej przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Garwolinie wyprawie rowerowej „Rowerami  bibliotekarzami”.

– W tym roku spotykamy się pod hasłem “Postaw na ekologiczny transport” promującym rower jako zdrowy środek transportu i rekreacji – informują organizatorzy.

Wybieramy się do nieodległego Unina na tamtejsze tereny rekreacyjne. Trasa nie jest długa ani też specjalnie trudna więc bez problemu poradzą sobie z nią także osoby o słabszym przygotowaniu kondycyjnym.

W skali kraju zanieczyszczenia powietrza powodują głównie piece. Jednak tam, gdzie smog jest największy czyli w miastach dużą emisję generują samochody. Jak więc realnie walczyć ze smogiem? Odpowiedz jest prosta. Promować mniej emisyjne środki transportu.  Właśnie tutaj na ratunek przychodzą rowerzyści, którzy nie emitują szkodliwych cząstek i CO2. Samochody to nie tylko to, co leci z rur wydechowych. To także drobinki z opon i klocków hamulcowych, a także pylenie wtórne. Każdy z nas może ograniczyć swój ślad węglowy (suma gazów cieplarnianych wywołanych pośrednio lub bezpośrednio przez każdego z nas), jeżeli raz w tygodniu zamiast samochodu wybierze rower np. jadąc do pracy. Raz w tygodniu! Co to dla nas, rowerzystów? Sama przyjemność. Z jednej strony robimy to, co kochamy, z drugiej jednocześnie mamy realny wpływ na jakoś powietrza, które wdychamy. Czy naprawdę trzeba jeszcze kogoś namawiać? Przecież to samo zdrowie.

– Spotykamy się o godzinie 9:00 w parku im. Józefa Piłsudskiego (za kościołem). Wyjazd planujemy o 09:30.
Na miejscu docelowym (Unin) można będzie uzupełnić spalone podczas jazdy kalorie upieczoną nad ogniskiem, pyszną kiełbaską. Przygotowaliśmy dla Was również inne atrakcje – zachęcają pracownicy biblioteki.

Na wyprawę zapisać się można osobiście w bibliotece (ul. Nadwodna 1) oraz telefonicznie pod nr 25 682-21-24 do środy 23 czerwca.

Wsparcie techniczne wydarzenia zapewnia serwis i sklep rowerowy -Icona Bikes.

 

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach zadania pn. Wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców miasta w zakresie ochrony powietrza poprzez realizacje kampanii edukacyjno-informacyjnej pt. „Dbamy o czyste powietrze w Garwolinie” i jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Przypominamy, iż mieszkańcy Garwolina mogą za pośrednictwem urzędu miasta złożyć wniosek o dotację z Programu “Czyste Powietrze” oraz otrzymać bezpłatną pomoc w zakresie weryfikacji wniosku pod kątem wymagań programu. Szczegółowe informacje o funkcjonowaniu punktu informacyjno-konsultacyjnego w urzędzie miasta oraz działaniach w zakładce Walczymy ze smogiem pod linkiem https://garwolin.pl/category/walczymy-ze-smogiem/.

Informacje dotyczące szczegółowych przepisów uchwały antysmogowej dla Mazowsza m.in. w zakresie: katalogu rodzaju instalacji, których użytkowanie jest możliwe/dozwolone; katalogu rodzaju paliw, których stosowanie na terenie województwa mazowieckiego jest zakazane; terminach wymiany źródeł ogrzewania (m.in. kotłów, pieców, kominków), w szczególności o obowiązującym od 1 stycznia 2023 r. zakazie użytkowania kotłów na węgiel lub drewno (instalacji na paliwa stałe) nie spełniających wymogów dla klas 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012 oraz zakazie użytkowania kominków, które nie spełniają wymogów ekoprojektu lub nie są wyposażone w urządzenia ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie znajdą Państwo pod linkiem https://www.powietrze.mazovia.pl/uchwala-antysmogowa oraz w Urzędzie Miasta Garwolin.

Zobacz również

Zostań Gigantem z Garwolina

Udostępnij Pod patronatem Burmistrza Miasta Marzeny Świeczak odbędą się w Garwolinie darmowe warsztaty z programowania. Zapisy startują już w najbliższy poniedziałek 22 sierpnia. Organizatorzy zapraszają...

Czytaj więcej

Ogłoszenie Burmistrza Miasta

Udostępnij Burmistrz Miasta Garwolina podaje do publicznej wiadomości obwieszczenie o sporządzeniu spisu i karty inwentaryzacyjnej nieruchomości w celu komunalizacji mienia treść ogłoszenia     Udostępnij...

Czytaj więcej

15 sierpnia 2022

Udostępnij Uroczyste obchody oficjalne i piknik w parku za kolegiatą towarzyszyły w Garwolinie miejsko-powiatowym obchodom 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r, Święta Wojska Polskiego, Święta...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta