Rok 2023 – Rokiem Obchodów Jubileuszu 600-lecia Nadania Miastu Garwolin Praw Miejskich

Rok 2023 jest rokiem podniosłego wydarzenia dla mieszkańców Garwolina. Rada Miasta Garwolina na ostatniej sesji w 2022 roku podjęła uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2023 – Rokiem Obchodów Jubileuszu 600-lecia Nadania Miastu Garwolin Praw Miejskich.

Garwolin to miasto o długoletniej historii i tradycji. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1386 r., kiedy Andrzej Ciołek właściciel wioski Garwolin nadał jej prawo niemieckie. Kolejny właściciel Książę Janusz I Starszy z dynastii Piastów Mazowieckich 20 lipca 1423 roku nadał Garwolinowi prawa miejskie.

Ostatnie prace archeologiczne prowadzone na skwerze Solidarności odkryły ślady osadnictwa z czasów kultury łużyckiej (trwającej od środkowej epoki brązu, od ok. XIV w. p.n.e., po wczesną epokę żelaza, czyli do ok. V w. p.n.e.) – potwierdza to, że w naszej historii jest jeszcze wiele do odkrycia.

Przesłanką do podjęcia uchwały była chęć uczczenia tego ważnego jubileuszu oraz wyrażenia szacunku i uznania dla wszystkich, którzy swoim zaangażowaniem i działalnością przyczynili się do rozwoju naszego miasta.

Uchwała_Jubileuszowa

Uzasadnienie Uchwały Jubileuszowej

Zobacz również

20 lat samorządności młodzieży w Garwolinie!

Udostępnij Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Garwolina Jan Garwoliński oraz Radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Kacper Broniszewski zapraszają na obchody jubileuszu 20-lecia Młodzieżowej Rady Miasta w...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta