Rocznica Bitwy Warszawskiej

100 lat temu Polacy zjednoczyli się w obronie dopiero co odzyskanej niepodległości i dali opór bolszewickiej nawale zwyciężając w 18 decydującej bitwie w dziejach świata – jak określili Bitwę Warszawską historycy. W Garwolinie, jak co roku obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej, Święta Wojska Polskiego i Święta Czynu Chłopskiego rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej odprawionej w kolegiacie.

Eucharystii przewodniczył dziekan dekanatu garwolińskiego ks. Stanisław Szymuś, a współkoncelebransami byli prepozyt kolegiaty ks. prałat Ryszard Andruszczak i kapelan środowisk kombatanckich, ks. prałat ppor. w st. spocz. Edmund Szarek.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych i orkiestry OSP Garwolin przeszli pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego Marek Ziędalski w przemówieniu nawiązał do kontekstu lokalnego Bitwy Warszawskiej – Zarówno atak bolszewicki, jak później kontrofensywa wojsk polskich znad Wieprza, miała swój przebieg na terenie powiatu garwolińskiego, m.in. w Garwolinie przebywał marszałek Józef Piłsudski, co zresztą upamiętnia kamień znajdujący się na skwerze Marszałka Piłsudskiego. Duże walki były również w Maciejowicach i Łaskarzewie.

W dniu Święta Wojska Polskiego komendant WKU ppłk. Sławomir Głowiński wręczył Małgorzacie Jaworek patent oficerski podpisany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Uroczystości przy pomniku zakończyły się złożeniem kwiatów przez delegacje. W miejsko-powiatowych uroczystościach wzięli udział: posłowie obecnej kadencji Anna Maria Sierakowska i Czesław Mroczek, członkini Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, radny sejmiku Krzysztof Żochowski, posłanka kilku minionych kadencji Stanisława Prządka, Michał Jaworski, który odczytał list od senator Marii Koc, a także radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, szkół, organizacji i mieszkańcy miasta i powiatu.

Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, Wicestarosta Marek Ziędalski i komendant WKU złożyli również kwiaty na mogiłach obrońców ojczyzny z 1920 roku na cmentarzu parafialnym, na cmentarzu wojennym a także pod pomnikiem upamiętniającym 14. Wielkopolską Dywizję Piechoty pod dow. gen. Daniela Konarzewskiego, która wyzwoliła Garwolin w 1920 roku i pod tablicą poświęconą czynowi chłopskiemu.

Po części oficjalnej rozpoczął się piknik historyczny na skwerze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Organizatorzy przygotowali stoiska dla dzieci, stoiska historyczne z wystawą broni i umundurowania z 1920 roku a także wystawę “Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa”.

Częścią miejsko-powiatowych obchodów tak wielkiego jubileuszu był Nocny Maraton Filmowy w Kinie Wilga. W sobotni wieczór wyświetlono 3 polskie filmy, które nie tylko przypomniały ważne wydarzenia historyczne z ubiegłego wieku, lecz także mówiły o trudnych wyborach i uniwersalnych wartościach: miłości i przyjaźni. Na dużym ekranie widzowie obejrzeli filmy: “Piłsudski”, “Miasto 44” i “Legiony”.

Organizatorami byli: Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki, Burmistrz Miasta Marzena Świeczak, Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk Sławomir Głowiński. Partnerzy wydarzenia: Powiatowe Centrum Promocji i Kultury w Miętnem, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Dawny Powiat Garwolin i Okolice, Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1. Pułku Strzelców Konnych i Garda.

Więcej zdjęć na profilu Miasta Garwolin na facebooku

Zobacz również

Witaj majowa jutrzenko

Udostępnij Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki oraz Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak serdecznie zapraszają na powiatowo-miejskie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W bogatym programie...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta