Relacja z “Relacji” Anny Panek

14 sierpnia w Galerii Kotłownia odbył się piąty w tym roku wernisaż. Tym razem swoje prace prezentowała Anna Panek. W przestrzeni wystawienniczej zawisło 7 obrazów olejnych oraz kilkanaście szkiców akwarelą. Większość z prac są to obrazy nowe. Artystka opowiada nimi historię człowieka i jego relacji ze światem, który charakteryzuje poetyka onirycznej wizyjności. Stąd też tytuł wystawy. Geometrycznie traktowana przestrzeń, stłumienie kolorów, ciemny kosmos stają w relacji kontrastu z anonimowym człowiekiem celowo anatomicznie niedoskonałym i barokowymi blaskami bieli. Cisza i pustka na obrazach skłaniają do własnych interpretacji tytułowych relacji.

Anna Panek podczas wernisażu zwróciła uwagę, że obrazy prezentowane w galerii wchodzą też w relacje same ze sobą. Proces twórczy w małej pracowni nie pozwalał dotychczas na ekspozycję dzieł. Tu właśnie w Garwolinie po raz pierwszy obrazy „przemówiły” też poprzez zestawienie ich razem.

Wernisaż zgromadził sporą liczbę zainteresowanych. Ci, którzy przybyli w piątek na godzinę 17:00 mieli możliwość porozmawiania z artystką.

Anna Panek urodziła się w 1982 r. w Lublinie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Chełmońskiego w Nałęczowie. Pierwszy rok studiów spędziła w Łodzi, studiując na Wydziale Grafiki i Malarstwa na ASP im. Wł. Strzemińskiego w pracowni prof. Juliusza Narzyńskiego, malarza inspirujących nadrealistycznych pejzaży metafizycznych. Od drugiego roku naukę kontynuowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w pracowni prof. Grzegorza Bednarskiego. Dyplom ukończenia uczelni uzyskała w 2007 r. W ramach pracy dyplomowej zrealizowała cykl martwych natur oraz aneks fotograficzny o świetle i cieniu. W 2008 r. wróciła do Nałęczowa. Tutaj mieszka i pracuje, marzy o niebieskich migdałach, ma pracownię malarską. Bierze udział w plenerach i sympozjach. Zajmuje się malarstwem oraz rysunkiem. W Białej Podlaskiej w Parku Sztuki w 2019 r. zrealizowała instalację „Źródło Pamięci”. Zajmuje się także grafiką użytkową i projektową.

Wystawa „Relacje” potrwa do 4 września. Osobom zainteresowanym opowiadać o niej będzie kurator wystawy i zarazem kustosz galerii – Luiza Kondej (kontakt w tej sprawie pod numerem telefonu 539 914 765).

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta