Poznaj swoje miasto na nowo

Jaki związek z Garwolinem mieli Miron Białoszewski, car Aleksander I, Książę Janusz I Starszy i Józef Piłsudski? Gdzie znajdują się najstarsze budynki murowane w mieście? Zapraszamy do spacerów ulicami miasta i do odkrywania Garwolina na nowo. Na terenie miasta w 31 miejscach pojawiły się tabliczki, które razem tworzą „Ścieżkę historyczną Garwolina”.

Na mapie miasta wyznaczyliśmy miejsca ważne dla historii lokalnej, pomniki upamiętniające ważne wydarzenia, kościoły, cmentarze, dawne rynki. Tam też pojawiły się tabliczki, które mają przybliżyć mieszkańcom miasta i osobom odwiedzającym historię lokalną.

Miejsca zaznaczone na ścieżce historycznej można także obejrzeć pod adresem www.zwiedzaj.garwolin.pl. Uzupełnieniem projektu jest przewodnik turystyczny pt. „Spacerownik Garwoliński”.

Podstawą do stworzenia ścieżki była publikacja „Miejsca pamięci narodowej” autorstwa prof. Zbigniewa Gnat-Wieteski. Dziękujemy za pomoc w opracowaniu pasjonatom historii lokalnej: Krzysztofowi Kotowi i Sebastianowi Jędrychowi z portalu Dawny Garwolin i okolice, Wojciechowi Szczegotowi – prezesowi Stowarzyszenia Kawaleryjskiego 1 Pułku Strzelców Konnych a także burmistrzowi Tadeuszowi Mikulskiemu. Nieocenionym wsparciem i inspiracją było bogate archiwum fotograficzne Narcyza Witczak-Witaczyńskiego przekazane przez rodzinę do Narodowego Archiwum Cyfrowego.

“Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło” – te słowa Cypriana Kamila Norwida można przyjąć za podsumowanie całego projektu. Naszym pragnieniem jest zainspirowanie Państwa do poznawania historii lokalnej: dziejów swojej rodziny, dzielnicy, okolicy.

Projekt „Budowanie, zachowanie i promocja dziedzictwa lokalnego w mieście Garwolinie w celu poprawy jakości życia mieszkańców obszaru Lokalnej Grupy Działania – Powiatu Garwolińskiego współfinansowana jest ze środków  Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

  • koszt projektu (tabliczki i przewodnik): 36 000 zł,
  • w tym wkład własny: ok 12 000 zł

Zobacz również

Liceum na Długiej wspomina dziś patrona

Udostępnij Józefinki – to tradycyjne święto jednej z najstarszych garwolińskich szkół: Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tradycją szkoły i Garwolina stało się składanie w...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta