Ogrody i kompozycje zieleni – konkurs dla czystego powietrza w Garwolinie

Zapraszamy do udziału w konkursie miejskim: “Najpiękniejszy ogród i najciekawsze kompozycje zieleni w 2022 r.”. Garwolin jest ukwiecony, kolorowy i pełny zieleni –  to wynik pracy zarówno służb miejskich jak i mieszkańców, którzy dbają o najbliższą im zieleń.

Zgłoszenia przyjmujemy do 9 lipca br. w kategoriach:

 1. ogród – ciekawie zaprojektowane, urządzone i utrzymane ogrody.
 2. detal ogrodowy – pojedyncza rabata, skalniak, grupa drzew i krzewów, oryginalny żywopłot, ciekawa altana, pnącza, zielony dach itp.
 3. balkon i taras – ciekawe i oryginalne zestawienia i odmiany kwiatów, krzewów.
 4. zagospodarowanie terenu przed posesją – utrzymanie zieleni na poboczach, w rowach, nasadzenia kwiatów, drzew i krzewów, a także gazony, donice, rabaty.

To już XVIII edycja konkursu dla mieszkańców naszego miasta, którzy z pasją dbają o najbliższe otoczenie. W zmaganiach mogą wziąć udział: właściciele i użytkownicy nieruchomości i obiektów usługowych, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe oraz zakłady pracy – pod warunkiem, że zgłaszane obiekty znajdują się na terenie Garwolina.

Kryteriami oceny są: walory estetyczne, zastosowanie zieleni, jako podstawowego elementu kompozycji, elementy małej architektury, zaangażowanie i wkład pracy w podniesienie atrakcyjności zagospodarowania, w tym dbałość o czystość. Chcemy docenić twórców estetycznego i efektownego zagospodarowania najbliższego otoczenia, które niewątpliwie wpływa na promocję naszego miasta, ale także na jakość powietrza w Garwolinie.

Po 11 lipca br. komisja konkursowa w terminach uzgodnionych z uczestnikami, dokona oględzin w terenie i wybierze zwycięzców w poszczególnych kategoriach. W tegorocznym konkursie, jak co roku, przewidziana jest Nagroda Internautów. W sierpniu, po oględzinach komisji, na fanpage’u Miasta Garwolin, zostaną zamieszczone zdjęcia nominowanych obiektów. Nagroda zostanie przyznana uczestnikowi, którego zgłoszenie zdobędzie największą ilość polubień. Laureatów konkursu, zarówno wyłonionych przez komisję, jak i wybranych przez internautów, ogłosimy podczas wrześniowego posiedzenia Rady Miasta.

Zgłoszenia można przesyłać pocztą na adres: Urząd Miasta Garwolin ul. Staszica 15, 08-400 Garwolin, mailowo: umg@garwolin.pl z dopiskiem „Konkurs ogrody – dbamy o czyste powietrze w Garwolinie”, osobiście lub telefonicznie pod nr: 25 786 42 42. Regulamin konkursu w załączniku poniżej, w wersji papierowej dostępny jest także w siedzibie Urzędu, w pokoju nr 19.

Życie w otoczeniu roślin zbliża nas do natury, poprawia samopoczucie i odpręża. W skali lokalnej roślinność wspomaga także oczyszczanie powietrza i walkę ze smogiem, co ma niezwykle istotne znaczenie w przestrzeniach miejskich. Dlatego w ramach kampanii „Dbamy o czyste powietrze w Garwolinie” zapraszamy do udziału w konkursie miejskim “Najpiękniejszy ogród i najciekawsze kompozycje zieleni w 2022 r. “.

Celem konkursu jest:

 • podniesienie świadomości ekologicznej w zakresie przyczyn zanieczyszczenia powietrza oraz jego konsekwencji dla zdrowia człowieka,
 • wzrost poziomu wiedzy wśród uczestników nt. sposobów poprawy jakości powietrza w najbliższym otoczeniu,
 • kształtowanie pozytywnych wzorców postępowania w stosunku do przyrody,
 • promocja dbania o swoje najbliższe otoczenie wśród mieszkańców miasta,
 • poprawa estetyki posesji i terenu przed posesją,
 • poprawa stanu czystości, ładu i porządku,
 • promocja pomysłowości oraz nowatorskich rozwiązań dekoracyjnych, mających wpływ na podniesienie estetyki własnych posesji oraz całego miasta.

Konkurs jest realizowany w ramach zadania pn. Wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców miasta w zakresie ochrony powietrza poprzez realizacje kampanii edukacyjno-informacyjnej pt. „Dbamy o czyste powietrze w Garwolinie” i jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Zapraszamy do udziału!

 

Mieszkańcy Garwolina mogą za pośrednictwem urzędu miasta złożyć wniosek o dotację z Programu “Czyste Powietrze” oraz otrzymać bezpłatną pomoc w zakresie weryfikacji wniosku pod kątem wymagań programu. Szczegółowe informacje o funkcjonowaniu punktu informacyjno-konsultacyjnego w urzędzie miasta oraz w zakładce Walczymy ze smogiem pod linkiem https://garwolin.pl/category/walczymy-ze-smogiem/.

Informacje dotyczące szczegółowych przepisów uchwały antysmogowej dla Mazowsza m.in. w zakresie: katalogu rodzaju instalacji, których użytkowanie jest możliwe/dozwolone; katalogu rodzaju paliw, których stosowanie na terenie województwa mazowieckiego jest zakazane; terminach wymiany źródeł ogrzewania (m.in. kotłów, pieców, kominków), w szczególności o obowiązującym od 1 stycznia 2023 r. zakazie użytkowania kotłów na węgiel lub drewno (instalacji na paliwa stałe) nie spełniających wymogów dla klas 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012 oraz zakazie użytkowania kominków, które nie spełniają wymogów ekoprojektu lub nie są wyposażone w urządzenia ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie znajdą Państwo pod linkiem https://www.powietrze.mazovia.pl/uchwala-antysmogowa oraz w Urzędzie Miasta Garwolin.

Zobacz również

Zbadaj się i zyskaj spokój!

Udostępnij LUX MED Diagnostyka zaprasza Panie w wieku od 45 do 74 lat na bezpłatne badania mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta