Nowa wystawa na skwerze w centrum Garwolina już jest!

W samym sercu naszego miasta, odbyło się uroczyste otwarcie nowej wystawy plenerowej, która z miejsca przyciągnęła uwagę zarówno mieszkańców, jak i gości odwiedzających Garwolin. Wydarzenie to zainicjowało prezentację na nowo zakupionym systemie wystawienniczym, które jest wynikiem wsparcia finansowego, jakie otrzymaliśmy dzięki Samorządowi Województwa Mazowieckiego ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

W sercu naszego miasta

Skwer Solidarności w Garwolinie zlokalizowany w centrum miasta, to miejsce, które odgrywa ważną rolę w życiu mieszkańców, w którym mogą spotykać się, odpoczywać i cieszyć się wspólnie spędzonym czasem. W minionym roku nadaliśmy mu nowe życie, dostosowując go do naszych współczesnych potrzeb poprzez rewitalizację. Skwer stanowi serce naszego miasta, gdzie organizujemy przedsięwzięcia kulturalne czy rozrywkowe. Kolejnym z tych przedsięwzięć, które właśnie zrealizowaliśmy, jest zakup i instalacja systemu wystawienniczego tj. 5 sztuk kubików plenerowych z podświetleniem w ramach zadania pn. “Promocja obszaru Lokalnej Grupy Działania – Forum Powiatu Garwolińskiego poprzez zakup i instalację systemu wystawienniczego do promocji atrakcji turystycznych Miasta Garwolin.”

 Fot. CSiK Garwolin / Luiza Kondej-Matusiak

Na początek Jubileuszowy Garwolin

– Ta wystawa to doskonała okazja, aby pokazać naszą historię szerokiemu gronu odbiorców i promować Garwolin jako atrakcyjne miejsce nie tylko do odwiedzenia, ale także do zamieszkania. Dzięki tej wystawie możemy na nowo odkryć naszą historię i tradycje, związane z nimi miejsca i ludzi, a także podzielić się tym z szerszą publicznością – podkreśliła na początku Burmistrz Miasta Marzena Świeczak.

14 czerwca, w przeddzień Dni Garwolin, w samym sercu miasta, miało miejsce uroczyste otwarcie nowej wystawy plenerowej zatytułowanej „Jubileuszowy Garwolin: historia i tradycje, miejsca i ludzie.” Wystawa ta jest pierwszą prezentacją zrealizowaną na nowo zakupionym systemie wystawienniczym. Ekspozycja przedstawia pięć ważnych jubileuszy miasta: 600-lecie nadania praw miejskich Garwolinowi, 100-lecie przybycia do Garwolina 1. Pułku Strzelców Konnych, 100-lecie działalności Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie, 100-lecie istnienia Garwolińskiego Klubu Sportowego „Wilga Garwolin” oraz 70-lecie Garwolińskiego Domu Kultury, w tym 20-lecie Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. – Każdy z tych jubileuszy jest kluczowym elementem w bogatej historii miasta, a ich prezentacja służy nie tylko edukacji, ale i promocji Garwolina jako miejsca o wyjątkowym dziedzictwie – powiedział dyrektor CSiK Jarosław Kargol.  Podczas otwarcia wystawy obecni byli liczni goście, w tym przedstawiciele władz lokalnych, działacze społeczni, sportowcy, artyści, nauczyciele, młodzież szkolna oraz mieszkańcy. Wystawa prezentuje bogatą historię i dziedzictwo miasta, pokazując kluczowe wydarzenia, ważne postacie oraz tradycje, które kształtowały Garwolin na przestrzeni lat, co podkreślił obecny na otwarciu profesor,  nasz lokalny historyk i autor ponad 600 publikacji z dziedziny wojskowości i historii Garwolina i okolic Zbigniew Gnat-Wieteska. Aktualna wystawa o jubileuszach jest efektem współpracy i dziełem m.in. pracowników Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Będą kolejne wystawy

Solidna, stabilna konstrukcja systemu wystawienniczego zapewnia odporność na warunki atmosferyczne, a zintegrowane z płytą podświetlenie pozwala oglądać wystawę także po zmroku. Obiekt składający się z 5 sztuk kubików jest przymocowany z podłożem i obciążony betonowymi bloczkami. Ramy wypełnione są płytą pvc, na której prezentowane będą tymczasowe wystawy tematyczne. Całe przedsięwzięcie, mające na celu promocję obszaru Lokalnej Grupy Działania – Forum Powiatu Garwolińskiego, nie tylko wzbogaca infrastrukturę turystyczną i rekreacyjną miasta, ale również ma służyć zachowaniu, upowszechnianiu oraz promocji lokalnych atrakcji i produktów.

 Fot. Tadeusz Zalewski, Beata Pasternak

Unijne środki na promocję Garwolina

– Wniosek na dofinansowanie tego zadania, złożony w 2023 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania – Forum Powiatu Garwolińskiego, został rozpatrzony pozytywnie. 4 stycznia 2024 roku podpisaliśmy umowę z Zarządem Województwa Mazowieckiego o przyznaniu pomocy finansowej – informuje kierownik wydziału Promocji Miasta i Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych w Urzędzie Miasta Beata Pasternak.

Całkowita wartość zrealizowanej operacji wyniosła 67 650,00 zł, w tym pomoc w wysokości 40 000,00 zł z Samorządu Województwa Mazowieckiego ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Pozostała kwota to wkład własny Miasta Garwolin.

– Nasz infrastruktura miejska oraz przestrzeń publiczna w Garwolinie zmienia się na lepsze, a to dzięki współpracy wielu osób i instytucji. Z serca dziękuję Zarządowi Województwa Mazowieckiego, szczególnie Marszałkowi Mazowsza Adamowi Struzikowi, Wicemarszałek Janinie Ewie Orzełowskiej za wsparcie, życzliwość i współpracę – podkreśla burmistrz. – Dziękuję radnym Rady Miasta Garwolina, którzy poprzez dobre decyzje i wspólne działanie przyczyniają się do realizacji tak ważnych dla Garwolina przedsięwzięć. Słowa podziękowania kieruje także do pracowników Urzędu Miasta, Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie, Starostwa Powiatowego w Garwolinie. Dziękuję także za pomoc przy realizacji tejże inwestycji pracownikom biura i Zarządowi Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania – Forum Powiatu Garwolińskiego – dodaje.

System wystawienniczy jest ogólnodostępny, a korzystanie z niego jest bezpłatne.

Zobacz również

Zmarł Dariusz Zając

Udostępnij Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego kolegi – śp. Dariusza Zająca. W Urzędzie Miasta Garwolina Darek pracował od lutego 1995 roku. Przez...

Czytaj więcej

Lodowisko zmienia się w boisko!

Udostępnij Już w najbliższą sobotę Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie otwiera miejskie lodowisko. I choć brzmi to jak żart, informacja jest jak najbardziej prawdziwa....

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta