Narodowe Święto Niepodległości w Garwolinie

Miejsko-powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości obfitowały w wiele atrakcji. Oprócz oficjalnych obchodów nie brakowało artystycznych uniesień i atrakcji na świeżym powietrzu. W bogatym programie wydarzeń każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

11 listopada o godzinie 10:00 w garwolińskiej kolegiacie odprawiono mszę świętą w intencji ojczyzny celebrowaną pod przewodnictwem dziekana garwolińskiego dekanatu ks. kan. Stanisława Szymusia. W patriotycznej i podniosłej homilii kapelan środowisk kombatanckich ppor. w st. spoczynku ks. prałat Edmund Szarek mówił o drodze do niepodległości wielu pokoleń Polaków.

Po uroczystościach w kościele, w asyście pocztów sztandarowych i orkiestry dętej OSP Garwolin, uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod obelisk Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dziś świętujemy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach cierpienia, represji i niewoli wielu pokoleń naszych rodaków –  Polska odzyskuje wolność. 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość. Tego dnia uwolniony z twierdzy magdeburskiej Józef Piłsudski przejął z rąk Rady Regencyjnej władzę wojskową, po trzech dniach władzę cywilną. Politycy odmiennych poglądów społecznych i innych wizji Polski spełnili marzenia pięciu pokoleń Polaków. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty, Józef Haller – to ojcowie naszej niepodległości.- mówiła w przemówieniu Burmistrz Marzena Świeczak –  Niepodległość wywalczona w 1918 roku nie jest nam dana raz na zawsze. Historia Polski XX wieku to dzieje pełne wzniosłych momentów, ale również dzieje tragiczne. Nasi przodkowie nie szczędzili krwi, potu i łez, by zostawić nam wolną Polskę. Jestem przekonana, że wśród nas, tutaj zebranych, wysłuchalibyśmy wielu opowieści o ojcach, dziadkach którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. (…) Niech dobro niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej i naszej Małej Ojczyzny, jaką jest Garwolin i powiat garwoliński będzie dla nas życiowym celem, a poprzez uczciwą pracę dążmy do jej ciągłego rozwoju.

Do uczestników zwrócili się również Starosta Powiatu Mirosław Walicki, Senator RP Maria Koc, posłanka kilku minionych kadencji Stanisława Prządka, radny sejmiku mazowieckiego Krzysztof Żochowski i Krystian Jaworski, prezes Instytutu Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica w Warszawie. Odczytano również listy do uczestników, które przysłali: Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, poseł Teresa Wargocka i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Po złożeniu kwiatów pod obeliskiem organizatorzy zaprosili na dalszą część uroczystości w domu kultury.

Historia o odważnej kobiecie

Spektakl “Bekierska” opowiadał o odważnej kobiecie, nauczycielce, działaczce społecznej i harcerskiej. Był to jednocześnie finał projektu “O Wandzie co czyniła dobrze” na który zyskano dofinasowanie z Biura Programu Niepodległa „Koalicje dla Niepodległej”. Więcej o projekcie tutaj:  https://garwolin.pl/mural-gra-miejska-i-spektakl-pamieci-wandy-bekierskiej/ i https://garwolin.pl/mural-odsloniety/

Zasłużeni do powiatu

Przewodniczący Rady Powiatu Waldemar Trzaskowski, Starosta Mirosław Walicki i Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak wręczyli statuetki, i dyplomy „Zasłużonego dla Powiatu Garwolińskiego”. Honorowymi tytułami obradowali zostali:

W dziedzinie „rozwój gospodarczy” –  firma Zeller Plastik Polska z siedzibą w Woli Rębkowskiej która jest swego rodzaju wizytówką powiatu garwolińskiego na arenie krajowej, a także międzynarodowej. Spółka ma silną pozycję na rynku i jednocześnie wspiera wiele lokalnych inicjatyw.

W dziedzinie „sport” tytuł przyznano Łukaszowi Mikulskiemu – wychowawcy i opiekunowi młodzieży w MOW Borowie, aktywnemu sportowcowi, w sportach walki jest mistrzem Polski, Czech, Litwy i Europy.

W dziedzinie „nauka i oświata” tytuł przyznano Katolickiemu Liceum Ogólnokształcącemu im. C.K. Norwida w Garwolinie, w ten sposób kapituła chce uhonorować wszystkie osoby, które na sukces szkoły miały wkład.

W dziedzinie „rolnictwo i ochrona środowiska” tytuł otrzymała Anna Żurawek, wieloletnia dyrektor wydziału rolnictwa i ochrony środowiska garwolińskiego starostwa.

W dziedzinie „kultura i sztuka” – tytuł otrzyma Kapela Krzysztofa Staręgi, która uświetnia swoimi występami folklorystycznymi i kulturalnymi  nie tylko wydarzenia powiatowe, ale uczestniczy z powodzeniem w festiwalach o zasięgu ogólnopolskim.

W dziedzinie „działalność samorządowa” tytuły zasłużonych otrzymali wójtowie: gminy Łaskarzew – Marian Janisiewicz i Miastkowa Kościelnego – Jerzy Jaroń,

W dziedzinie „działalność społeczna”- pasjonat lokalnej historii, regionalista Antoni Zdzisław Garwoliński.

Radośnie z harcerzami

ZHP Hufiec „Orłów” zaprosił całe rodziny do wzięcia udziału w pikniku pod hasłem „Radosny patriotyzm”. 11 listopada o godziny 11:30 na odwiedzających park przy Pływalni Miejskiej „Garwolanka” czekało mnóstwo atrakcji: gry i zabawy, stoiska tematyczne oraz festiwal piosenki patriotycznej i gra miejska.

Świętuj z kulturą

Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zaprosiło na popołudniowe wspólne celebrowanie Narodowego Święta Niepodległości. O godzinie 17:00 w sali widowiskowej wystąpił Teatr O!Mamy ze spektaklem „Głupstwo”. To żartobliwy spektakl oparty na krótkich tekstach zawartych w książce „Dobranoc dla dorosłych” autorstwa Feliksa Dereckiego, Andrzeja Nowickiego i Joanny Wilińskiej. O godzinie 18:00 odbył się wernisaż wystawy prac członków Klubu Seniora w Garwolinie, a po nim w sali konferencyjnej zabrzmiały śpiewanki patriotyczne „Tę piosnkę, tę jedyną…”. Do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i żołnierskich w tym roku zaprosili publiczność: Tadeusz Talarek oraz zespół „Chwilo Trwaj”.

Dziękujemy!

Dziękujemy pocztom sztandarowym, kombatantom, Orkiestrze Ochotniczej Straży Pożarnej, służbom mundurowym, placówkom oświatowym, przedsiębiorcom, organizacjom i instytucjom funkcjonującym w naszym mieście a także organizatorom różnych imprez towarzyszących świętu niepodległości. Dziękujemy za Państwa obecność i zaangażowanie w życie naszej małej ojczyzny i włączenie się w miejsko-powiatowe obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

Zobacz również

Zwolnieni z teorii w garwolińskim KLO

Udostępnij Uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Garwolinie zrealizowali ciekawe projekty społeczne w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Olimpiada “Zwolnieni z Teorii”...

Czytaj więcej

Witaj majowa jutrzenko

Udostępnij Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki oraz Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak serdecznie zapraszają na powiatowo-miejskie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W bogatym programie...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta