Nad Polskę nadciągają burze i nawałnice. IMGW wydało ostrzeżenia

W związku z nadciągającym nad Polskę frontem burzowym powodującym wzrost ryzyka wystąpienia ekstremalnych zjawisk atmosferycznych informujemy o istnieniu wystąpienia prognozowanych zagrożeń i konieczności zabezpieczenia w należyty sposób posiadanego mienia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami w przeważającej części kraju. Według IMGW ostrzega, że intensywne burze mogą wystąpić w woj. opolskim, śląskim, świętokrzyskim, w południowej części woj. dolnośląskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego, w północnej części woj. małopolskiego i lubelskiego.

Fot. Piotr Wielgosz https://www.facebook.com/wielgoszfotopl

Synoptyczna prognoza pogody na weekend 21-23.06.2024 r.

W weekend w Polsce będzie burzowo, zwłaszcza w początkowej jego części. W piątek najwięcej opadów na krańcach południowo-zachodnich. W nocy z piątku na sobotę ekstremalne zjawiska, takie jak grad, trąby powietrzne czy porywy wiatru do 120 km/h, możliwe są w południowej połowie kraju. W sobotę strefa najgroźniejszych burz przesunie się na wschód. W niedzielę już zdecydowanie spokojniej, słabe opady możliwe jedynie na północy. W piątek miejscami na południu kraju temperatura może przekroczyć 30°C.

PIĄTEK (21.06) Sytuacja baryczna

Polska początkowo będzie pod wpływem wyżu rozciągającego się od Bałtyku po Morze Czarne. Stopniowo od zachodu zaczniemy dostawać się w zasięg płytkiej zatoki niżowej, związanej z niżem znad Danii, przemieszczającej się na wschód. Z zachodu napłynie bardzo ciepłe i wilgotne powietrze zwrotnikowe. Ciśnienie zacznie powoli spadać.

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 25°C na wschodzie do 31°C na zachodzie regionu. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, z kierunków południowych.

W nocy z piątku na sobotę silne burze, zwłaszcza na południowym zachodzie regionu. W ich trakcie ulewne opady deszczu oraz porywy wiatru do 120 km/h. Dodatkowo możliwe trąby powietrzne i opady dużego gradu.

Warszawa: 28°C              Łódź: 29°C            Lublin: 27°C

SOBOTA (22.06) Sytuacja baryczna

Polska będzie w zasięgu płytkiego niżu przemieszczającego się znad Danii nad Bałtyk, z towarzyszącym układem frontów atmosferycznych. W nocy początkowo będziemy w powietrzu zwrotnikowym, ale po przejściu frontu napłynie chłodniejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie spadać, dopiero pod koniec dnia zacznie ponownie wzrastać.

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i burze, od zachodu stopniowo zanikające. Suma opadów w czasie burz do 30 mm, zwłaszcza na wschodzie. Temperatura maksymalna od 23°C na zachodzie do 29°C na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, południowo-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.

Warszawa: 25°C              Łódź: 25°C            Lublin: 26°C

NIEDZIELA (23.06) Sytuacja baryczna

Polska będzie pod wpływem wyżu znad Atlantyku, jedynie na północy zaznaczy się początkowo wpływ zatoki niżu znad Łotwy. Napływać będzie chłodne powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie cały czas wzrastać.

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy okresami duże i tam przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 19°C na północy do 24°C na południu. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni.

Warszawa: 22°C              Łódź: 23°C            Lublin: 23°C

Do pobrania

imgw_0621-synoptyczna-prognoza-pogody-na-weekend-21-23.06.2024-r

Źródło: https://www.imgw.pl/wydarzenia/synoptyczna-prognoza-pogody-na-weekend-21-23-06-2024-r

Zobacz również

Zmarł Dariusz Zając

Udostępnij Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego kolegi – śp. Dariusza Zająca. W Urzędzie Miasta Garwolina Darek pracował od lutego 1995 roku. Przez...

Czytaj więcej

Lodowisko zmienia się w boisko!

Udostępnij Już w najbliższą sobotę Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie otwiera miejskie lodowisko. I choć brzmi to jak żart, informacja jest jak najbardziej prawdziwa....

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta