Na spacer Senatorską. Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina 2021

Brakuje wrzawy i zabawy. Brakuje kolorów, dźwięków i zapachów. Wiele osób z sentymentem wraca pamięcią do tych sześciu edycji Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina, gdzie na jedno niedzielne popołudnie centrum miasta przenosiło się na Koniec. Wspomnienia przeplatają się z oczekiwaniem. Oczekiwanie nie jest jednak pustką. W tym roku Centrum Sportu i Kultury zaprasza do lektury „Garwolskiego Piania” i na spacer Senatorską, gdzie będzie można obejrzeć dwie wystawy.

Kiedy w ubiegłym roku przenosiliśmy Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina z Senatorskiej do sieci, mieliśmy nadzieję, że to pierwszy i ostatni raz. Niestety pandemia wciąż krzyżuje nam plany, a obowiązujące ograniczenia uniemożliwiają wielkie spotkanie mieszkańców Garwolina. Mamy nadzieję, że ta przymusowa przerwa sprawi, że już za rok z podwójną radością wszyscy wrócimy na Koniec – mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Ponad 5 tysięcy porcji rosołu, cztery kulinarne rekordy, kilkadziesiąt koncertów, setki wystawców, spektakle teatralne, tańce na dechach, mnóstwo wspomnień przy oglądaniu starych zdjęć i rozmów w bramach. Przez 6 lat Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina łączył, integrował, edukował, inspirował i udowadniał, że razem można zdziałać naprawdę wiele.

Od początku celem festiwalu było pokazywanie różnorodności garwolińskiego dziedzictwa kulturowego, przywrócenie tradycji godnego miejsca w kulturze i świadomości powszechnej, włączenia ją w sferę poczucia wspólnoty i tożsamości lokalnej. Festiwal szybko skradł serca mieszkańców i zyskał ogromną popularność, stając się świętem lokalnej wspólnoty. Pretekstem do spotkania i działania.

Czujemy, że jesteśmy jednością, że możemy coś sobie nawzajem dać, a przez to zyskać jeszcze więcej. Festiwal co roku nas łączy, wzmacnia więzi i miłość do naszej małej ojczyzny. Ogromnie cieszy mnie nie tylko pozytywny odbiór wydarzenia oraz to, że sprawia ono wszystkim nam tak wiele radości, ale przede wszystkim wielkie zaangażowanie mieszkańców w organizację tego festiwalu. To pokazuje, że razem możemy tworzyć piękne rzeczy – podkreśla Marzena Świeczak, burmistrz Garwolina.

Senatorska wpadła w sieć

Siłą napędową Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina są ludzie. Bez względu na to, czy mówimy o edycjach organizowanych na ulicy Senatorskiej czy tej zeszłorocznej organizowanej wyłącznie online – bez oddolnych inicjatyw, bez zaangażowania wielu pasjonatów, twórców, grup i pojedynczych osób, festiwal nie wyglądałby tak jak wygląda.

Ubiegłoroczna edycja pod hasłem „Senatorska ONline” była pełna atrakcji dla każdego. Można było obejrzeć spektakl teatralny Teatru Rękawiczka, wziąć udział w quizie wiedzy o Garwolinie czy retrozabawie fotograficznej. Były kolorowanki dla najmłodszych, gazeta festiwalowa i wspomnieniowy film. A jak festiwal będzie wyglądał w tym roku?

Chodźcie na spacer! Weźcie gazetę!

Nie możemy wszyscy spotkać się na Senatorskiej, ale chcemy znów poczuć ten wyjątkowy klimat, dlatego przygotowaliśmy w tym roku trzy propozycje, które, mamy nadzieję, sprawią wszystkim wiele radości. W niedzielę zapraszamy na spacer ulicą Senatorską. Będzie tam można obejrzeć dwie plenerowe wystawy, a także otrzymać tegoroczny numer festiwalowej gazety. W tym miejscu chciałbym gorąco podziękować wszystkim tym, którzy zaangażowali się w jej przygotowanie, autorom, osobom, które podzieliły się wspomnieniami i zdjęciami. Jestem przekonany, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie – podkreśla Jarosław Kargol.

Festiwalowy Rocznik Ilustrowany „Garwolskie Pianie” to jeden ze stałych elementów Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina, co roku rozdawany podczas wydarzenia. Tym razem gazeta będzie czekała na przechodniów w jednej z bram na ul. Senatorskiej. W gazecie będzie można przeczytać o garwolińskiej wycinance, Oskarze Kolbergu, związkach Mirona Białoszewskiego z Garwolinem, dawnych tradycjach weselnych, działalności Stowarzyszenia Kawaleryjskiego 1 Pułku Strzelców Konnych, wspomnienie Zbigniewa Węgrzynka, a także w wywiadzie z Tadeuszem Zalewskim, o tym, jak wyglądało życie w dawnym Garwolinie. Nie zabraknie także krzyżówki, festiwalowych zgadywanek nie tylko dla najmłodszych oraz starych zdjęć udostępnionych przez portal Garwolin.org.

W niedzielę na ulicy Senatorskiej będzie można obejrzeć wyjątkową wystawę fotografii z poprzednich edycji festiwalu. Zdjęcia zostaną zaprezentowane w różnych miejscach. Żeby obejrzeć je wszystkie, trzeba będzie przejść się ulicą od początku festiwalowej drogi, czyli od budynku Urzędu Skarbowego, aż do końca – do miejsca, gdzie stała główna festiwalowa scena. To z pewnością będzie wyjątkowy spacer pełen wspomnień. Na ulicy Senatorskiej zostanie także wyeksponowana wystawa prezentująca postać Oskara Kolberga – polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora. 26 plansz ilustruje okresy życia i jego aktywności twórczej w wielu obszarach jego zainteresowań kulturą ludową – polską i słowiańską. Przedstawia środowisko rodzinne, związki z Przysuchą, lata nauki i młodości w Warszawie, pracę kompozytora i krytyka muzycznego, twórczość naukowo-badawczą w zakresie folklorystyki i etnografii, działalność edytorską, powstanie i realizację programu „Lud”, okres spędzony w Modlnicy – szczególnie sprzyjający owocnym badaniom etnograficznym oraz ostatnie lata życia w Krakowie wykorzystane na intensywną działalność wydawniczą i współpracę Kolberga z najważniejszymi postaciami i instytucjami nauki i kultury polskiej.

materiały prasowe

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta