Mural odsłonięty!

Wzruszająco, biało-czerwono i patriotycznie było dzisiaj w Publicznym Przedszkolu nr 1 “Bajka” w Garwolinie. Uroczystości z okazji 11 listopada zostały połączone z uroczystym odsłonięciem muralu upamiętniającego Wandę Bekierską- nauczycielkę i działaczkę społeczną i harcerską.

Dyrektor Publicznego Przedszkola nr 1 Katarzyna Kozłowska przywitała gości wśród których znaleźli się: Burmistrz Miasta Marzena Świeczak, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Marek Mikulski, Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego Marek Ziędalski, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej Iwona Poreda, dyrektorzy szkół i przedszkoli miejskich na czele z Krystyną Antolak, Łucją Wieczorek i Haliną Warczyńską, prezes ZNP Halina Poszytek, kierownik Wydziału Oświatowo-Społecznego Jadwiga Mańkowska, prezes Fundacji Meritum im. Zbyszka Winiarka Grażyna Karwowska-Winiarek i wnuczka Wandy Bekierskiej Monika Kania-Piątkowska. W imieniu twórców muralu: Barbary i Grzegorza Mikulskich przybyli na uroczystość Halina i Tadeusz Mikulscy. Nie zabrakło również zuchów i harcerzy z 2 Szczepu Harcerskiego im. W. Bekierskiej działającego przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. 1 Pułku Strzelców Konnych.

Po krótkiej i wzruszającej uroczystości przybliżającej postać Wandy Bekierskiej, zebrani odsłonili symbolicznie mural z wizerunkiem bohaterki projektu.

“O Wandzie co czyniła dobrze” to cykl wydarzeń organizowanych przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną. Wniosek opracowany przy współpracy Wydziału Promocji i Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta uzyskał dofinansowanie z Biura Programu Niepodległa „Koalicje dla Niepodległej”. Warto podkreślić, że na 334 złożone wnioski tylko 40 uzyskało dofinansowanie, tym bardziej cieszymy się z uzyskanych środków. –  mówiła dyrektor Iwona Poreda, dziękując wszystkim zaangażowanym za pomoc i wsparcie.

W ramach projektu odbyły się warsztaty, w których wzięły udział przedszkolaki z grupy Jagódki z przedszkola „Bajka” i zuchy i harcerze z 2 Szczepu Harcerskiego im. W. Bekierskiej działającego przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. 1 Pułku Strzelców Konnych. Mural został zaprojektowany i wykonany na wschodniej ścianie przedszkola od strony ulicy Wandy Bekierskiej.  Finałem projektu jest spektakl „Bekierska”, który będzie wystawiony 11 listopada, tuż po oficjalnych uroczystościach, o godz. 12.00  w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury.

Dziękuję bardzo za współpracę wielu środowisk i osób. Razem możemy wiele zdziałać. Projekt stworzyła Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w partnerstwie z Publicznym Przedszkolem nr 1 „Bajka” w Garwolinie, ZHP Hufiec “Orłów” Garwolin a także Miastem Garwolin. – mówiła Burmistrz Miasta.


Projekt “O Wandzie co czyniła dobrze” przypomina Wandę Bekierską (1903-1982)– nauczycielkę, działaczkę społeczną i harcerską. W czasie II wojny światowej brała udział w tajnym nauczaniu, w 1942 r. przyjęła na wychowanie 3 dzieci z Zamojszczyzny, ratując je tym samym przed wywózką w głąb Niemiec. Jest patronką jednego ze szczepów ZHP Garwolin a także ulicy w Garwolinie. W 2018 roku Rada Miasta Garwolina nadała jej pośmiertnie tytuł “Zasłużonej dla Miasta Garwolina” na wniosek Fundacji Meritum i śp. Zbigniewa Winiarka.

Wartość przyznanego dofinansowania to 30 000 zł  co stanowi 78% wartości projektu. Projekt „O Wandzie co czyniła dobrze” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Zobacz również

Patriotyzm konsumencki – to lubię!

Udostępnij #KupujŚwiadomie to hasło kampanii prowadzonej przez KOWR zachęcającej do świadomego wyboru produktów z oznaczeniami i certyfikatami żywności, do których należą: znak PRODUKT POLSKI, logo...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta