Mural, gra miejska i spektakl pamięci Wandy Bekierskiej

Mamy to! 30 000,00 zł dofinansowania dla mieszkańców Garwolina na projekt pn. “O Wandzie co czyniła dobrze”. Wniosek opracowany i przygotowany przez pracowników Urzędu Miasta i Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie otrzymał pozytywną ocenę komisji Biura Programu “Niepodległa”.

Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” 2022 . Wśród 40 projektów, które dostały dofinansowanie znalazł się także nasz projekt pod nazwą “O Wandzie co czyniła dobrze”. Wnioskodawcą projektu Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie, a partnerami: Publiczne Przedszkole nr 1 „Bajka” w Garwolinie, ZHP Hufiec “Orłów” Garwolin, a także Miasto Garwolin.

Projekt “O Wandzie co czyniła dobrze” przypomina Wandę Bekierską (1903-1982)– nauczycielkę, działaczkę społeczną i harcerkę. W czasie II wojny światowej brała udział w tajnym nauczaniu. W 1942 r. przyjęła na wychowanie 3 dzieci z Zamojszczyzny, ratując je tym samym przed wywózką w głąb Niemiec. Jest patronką jednego ze szczepów ZHP Garwolin, a także ulicy w Garwolinie. W 2018 roku Rada Miasta Garwolina nadała jej pośmiertnie tytuł “Zasłużonej dla Miasta Garwolina” na wniosek Fundacji Meritum i śp. Zbigniewa Winiarka.

“O Wandzie co czyniła dobrze” to cykl wydarzeń organizowanych przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w 2022 roku. Już teraz można podziwiać mural na jednej ze ścian Publicznego Przedszkola nr 1 “Bajka” w Garwolinie, który powstał w ramach projektu. Jego odsłonięcie zaplanowano na 9 listopada.

W Miejsko – Powiatowej Bibliotece Publicznej w Garwolinie odbyły się warsztaty czytelniczo-harcerskie. Przedszkolaki z grupy Jagódki z Publicznego Przedszkola nr 1 „Bajka” wraz z zuchami i harcerzami z 2 Szczepu Harcerskiego im. Wandy Bekierskiej działającego przy PSP nr 2 wspólnie spędziły czas. Podczas warsztatów przedszkolaki poznały zwyczaje harcerskie i maskotkę drużyny – misia Henia. W projekcie jest jeszcze zaplanowana międzypokoleniowa gra miejska, a także spektakl, który będzie wystawiony z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

“Czyń dobrze” – to zawołanie Gromady Zuchów „Bożęta” ZHP, którą założyła Wanda Bekierska w 1934 roku. Zawołanie sprzed 80 lat stało się  inspiracją do nadania tytułu cyklowi wydarzeń organizowanych przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną. – Przywracamy pamięci postać Wandy Bekierskiej, która podobne jak wielu jej współczesnych, cierpiała niedole spowodowane tragiczną historią Polski, ale nigdy nie traciła ducha waleczności i swą postawą starała się dawać przykład innym –  mówi dyrektor biblioteki Iwona Poreda.

– W przestrzeni miejskiej pojawił się kolejny mural, z warsztatów postanie gra miejska i spektakl. Dzięki współpracy wielu środowisk i osób możemy wiele zdziałać. Gratuluje pomysłodawcom i cieszę się, że po raz kolejny możemy realizować projekt dofinansowany przez Biuro Programu Niepodległa –  podsumowuje burmistrz Garwolina Marzena Świeczak.

Wartość przyznanego dofinansowania to 30 000 zł  co stanowi 78% wartości projektu.

Projekt „O Wandzie co czyniła dobrze” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

zdjęcia archiwalne: Narcyz Witczak-Witaczyński, archiwum NAC

zdjęcia współczesne: UM Garwolin, MPBP, A. Gądek, G. Mikulski

Zobacz również

20 lat samorządności młodzieży w Garwolinie!

Udostępnij Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Garwolina Jan Garwoliński oraz Radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Kacper Broniszewski zapraszają na obchody jubileuszu 20-lecia Młodzieżowej Rady Miasta w...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta