Mikroklimatyczny park z historią w tle

Park im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie zmienia swoje oblicze. Dzięki pomocy finansowej z budżetu Województwa Mazowieckiego w kwocie 15 977,00 zł w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021” wykonane zostały prace pielęgnacyjne na starodrzewie oraz posadzono nowe drzewa, krzewy i rośliny.

Umowę na dofinansowanie z Mazowszem, Miasto Garwolin podpisało w czerwcu, o czym pisaliśmy tutaj https://garwolin.pl/kolejne-dotacje-z-mazowsza-dla-garwolina/. Dofinansowanie pokryło ok. 50 % wartości zadania.

Mały park, ale jakże zbawienny w upały. Lubią w nim odpoczywać nie tylko mieszkańcy sąsiednich osiedli i domów jednorodzinnych, ale także uczestnicy nabożeństw w parafii, pacjenci ośrodka zdrowia czy interesanci miejskiego magistratu – informuje Burmistrz Miasta Marzena Świeczak. W 1920 roku w czasie wojny w Garwolinie stacjonował sztab Piłsudskiego. Na pamiątkę pobytu marszałka postawiono w parku kamień, przy którym obecnie odbywają się także ważne uroczystości państwowe m.in. Święto Niepodległości, Święto Wojska Polskiego i Czynu Chłopskiego.

Drzewa w parku osiągnęły sędziwy wiek, dlatego potrzebne było przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych w ich koronach. To polepszy ich stan zdrowotny oraz estetykę. Opinia dendrologiczna dokładnie opisuje konieczne do przeprowadzenia zabiegi m.in. założenie wiązań linowych oraz przeprowadzenie cięć pielęgnacyjnych, sanitarnych, prześwietlających i korekty koron. Zabiegi te wykonała zewnętrza firma posiadająca stosowne uprawnienia do wykonywania tego typu zabiegów na starodrzewie. Prace były konieczne także ze względów bezpieczeństwa i komfortu odpoczywających w parku osób.

W parku pojawiły się także nowe nasadzenia na podłożu dedykowanym. Są to drzewa kwitnące tj. magnolia i śliwa ‘Pissardii’. Istniejący drzewostan jest uzupełniony m.in. o graby, miłorząb dwuklapowy i buk pospolity. Drzewa zróżnicowane pod względem pokroju, koloru liści czy okresu kwitnienia – urozmaicą ten szarobury, stary park. Łącznie posadzono 16 sztuk drzew prowadzonych w formie naturalnej oraz 11 sztuk grabu prowadzonego w formie żywopłotu. W parku nasadzone zostały nowe krzewy, w tym krzewy hortensji bukietowej, której piękne kwiatostany stanowią niezwykłą ozdobę zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. Kalina koreańska zachwyci przepięknym i intensywnym zapachem, a nasadzone rododendrony oraz krzewuszki w różnych kolorach przywitają wiosnę pięknie ukwiecając teren parku. Ponadto w celu urozmaicenia posadzono cisy o żółtym zabarwieniu igieł oraz dereń świdwą. Kwitnąca wiosną tawuła szara również przyczyni się do poprawy atrakcyjności parku. Pod istniejącymi starymi drzewami posadzony został barwinek pospolity w różnych kolorach. W celu zamaskowania nieestetycznego ogrodzenia od strony kolegiaty posadzone zostały hortensje pnące na przemian z bluszczem pospolitym. W celu uzyskania „leśnego” charakteru parku, pod krzewami pojawiły się jako uzupełnienie nasadzeń byliny lubiące i znoszące cień. Taki charakter wprowadzają także gatunki paproci: wietlica samicza, narecznica samcza oraz pióropusznik strusi. Zasadzona została również tawułka doskonale sprawdzająca się pod koronami drzew, w różnych kolorach. Ponadto swoimi ogromnymi liśćmi zachwycą was odmiany funki (hosta), które osiągają do 90 cm wysokości.

Aby wszystko to nabrało pięknego kształtu, kolorów i objętości musimy trochę poczekać, aż urośnie. Jeśli znajdą się w budżecie środki, chcielibyśmy w niedalekiej przyszłości także zmodernizować ścieżki i infrastrukturę w parku – mówi Burmistrz Miasta. W Garwolinie nie zawsze oddychamy dobrej jakości powietrzem. Dlatego tak ważne są nowe nasadzenia, które filtrują powietrze w naszym otoczeniu. Otaczajmy się więc zielenią – dodaje.

Zadanie pn. „Mikroklimatyczny park z historią w tle” współfinansowano przy pomocy środków z budżetu Województwa Mazowieckiego ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021”.

Zobacz również

Budynek Urzędu Miasta w Garwolinie

Informacja

Udostępnij Urząd Miasta w Garwolinie informuje, że zgodnie z komunikatem Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie w dniu 5 listopada 2021 r. na godz. 12.00 planowane...

Czytaj więcej

Uratuj stare nagrobki! Wesprzyj kwestę!

Najstarsze pochodzą z połowy XIX wieku. Urzekają swoim pięknem, ale z roku na rok niszczeją. 1 listopada odbędzie I Kwesta na Rzecz Ratowania Najstarszych Nagrobków na Garwolińskim Cmentarzu.

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta