Miejsko-powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości

Świętowanie rozpoczęto mszą świętą w garwolińskiej kolegiacie odprawioną w intencji Ojczyzny i wszystkich, którzy orężem i ciężką pracą walczyli za niepodległość. Eucharystia była celebrowana przez proboszczów trzech garwolińskich parafii: ks. kan. Stanisława Szymusia, ks. Leszka Dąbrowskiego, ks. kan. Stanisława Małka, prepozyta kolegiaty ks. prałata Ryszarda Andruszczaka oraz kapelana środowisk kombatanckich ppor. w st. spoczynku ks. prałata Edmunda Szarka. Ojczyzna cierpi z różnego rodzaju egoizmu, gdy interesy własne lub grup da stawiane wyżej niż jej dobro. Cierpi nad tym, że miłość do niej utożsamiana jest ze skrajnym nacjonalizmem. – przestrzegał w homilii ks. prałat Edmund Szarek – Ten dzień to wezwanie i przypomnienie, że Polska jest nam dana i zadana, tak jak mówił Norwid: Ojczyzna to wielki, zbiorowy obowiązek.

Po mszy św. mieszkańcy miasta i powiatu, prowadzeni przez orkiestrę dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Garwolinie i poczty sztandarowe udali się pod pomnik poświęcony pamięci Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacje złożyły kwiaty.

Burmistrz Miasta Marzena Świeczak zwracając się do zebranych powiedziała: „11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska wróciła na mapę polityczną Europy. Jako naród odzyskaliśmy suwerenność. W tym dniu na początku XX wieku ubiegłego stulecia Polacy poczuli w sercach ogromną radość –  skończył się czas zaborów, zniewolenia represji, strachu i prześladowań. Wreszcie byliśmy wolni! (…) Dla pokolenia urodzonego w wolnej, niepodległej Polsce wolność i niepodległość wydaje się czymś oczywistym. Wszyscy jednak musimy pamiętać, że żyjemy w Państwie, które swoją wolność opłaciło wysoką ceną krwi swoich obywateli. (…) Patriotą nie jest się tylko podczas wielkich zagrożeń. Dziś na szczęście nie wymaga się od nas poświęcenia, ofiary krwi czy dokonywania dramatycznych wyborów pomiędzy życiem prywatnym a służbą Ojczyźnie. Nie znaczy to jednak, że patriotyzm przestał być potrzebny. Dzisiejszy patriotyzm to przede wszystkim troska o drugiego człowieka. Patriotyzm to cicha praca, która wykonuje każdy z nas. To wzajemny szacunek, poszanowanie różnorodności kultur, tradycji czy poglądów. Dziś na miano patrioty musimy zapracować swoją postawą. Czerpiąc z doświadczeń poprzednich pokoleń pamiętajmy, że to my wszyscy mamy wpływ na to, jak wygląda rzeczywistość. 

Następnie w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie odbyła się uroczysta Gala z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości. Na scenie wystąpili artyści Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Polskiej Opery Królewskiej, Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i scen warszawskich z koncertem pt. „W listopadowej zadumie”.

Po części artystycznej zostały wręczone tytuły honorowe „Zasłużonego dla Powiatu Garwolińskiego”. Pośmiertnie zaszczytnym tytułem uhonorowano Marka Jańca i Mariusza Kroppa. Na liście “Zasłużonych dla Powiatu Garwolińskiego” znalazła się także firma Brüggen Polska, Marianna Zając, Andrzej Koryś, ks. prał. Edmund Szarek, Waldemar Mrugała, Anna Żochowska, Julian Czaporowski, Klub Sportowy „Sęp” Żelechów oraz Spółka dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej w Garwolinie. Kapituła przyznała także wyróżnienia specjalne dla Marka Niedźwiedzia i garwolińskiego Ekonomika.

Na sali kinowej wręczono również medale z okazji 40-lecia NSZZ Solidarność oraz podziękowania dla sponsorów 3. Festiwalu Saturator Teatralny. Uroczystości uświetnił występ Kate – Katarzyny Dąbrowskiej – wokalistki pochodzącej z Garwolina, która występowała z jazzowo- bluesowym bandem m.in. w Teatrze Komedia. Warsztaty wokalne z Kayah, lekcje śpiewu u Eli Zapendowskiej i Moniki Urlik dały jej wielką inspirację i wsparcie w działaniach muzycznych. Wydała debiutancki singiel „Dalej, dalej” we współpracy Jarosławem Jasiem Kidawą – gitarzystą, kompozytorem, producentem zespołu Feel, kolejny “Teraz siebie znam” z gitarzystą i managerem zespołu Red Lips, najnowszy singiel stworzyła z Markiem Kościkiewiczem, który był przez wiele lat liderem, wokalistą, gitarzystą, a także kompozytorem i autorem tekstów zespołu do największych hitów zespołu De Mono. Podczas gali wokalistka zaprezentowała go przedpremierowo.

Pozostałymi wydarzeniami z okazji miejsko-powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości były: piknik harcerski “Radosny patriotyzm”, projekcja filmu “Piłsudski” i „Ze śpiewem na ustach ruszyli w bój” – koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu Juliana Czaporowskiego, Tadeusza Zalewskiego, Tadeusza Talarka i Arkadiusza Buczkowskiego.

Dziękujemy wszystkim, którzy uświetnili swoją obecnością ten wyjątkowy dzień: orkiestrze OSP, służbom mundurowym, pocztom sztandarowym na czele z organizacjami kombatanckimi i szkołami, organizacjom pozarządowym, przedstawicielom jednostek samorządowych a także mieszkańcom miasta i powiatu. WIWAT NIEPODLEGŁA!

Organizatorami tegorocznych obchodów byli: Miasto Garwolin, Powiat Garwoliński

Współorganizatorzy i partnerzy wydarzeń miejsko-powiatowych: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Kolegiata Garwolin, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Kino Wilga Garwolin, Pływalnia Miejska „Garwolanka”, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie, Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem, ZHP ORŁÓW Garwolin, NSZZ Solidarność Garwolin

zdjęcia: UM Garwolin, zdjęcia z pikniku harcerskiego i koncertu: CSiK Garwolin

Zobacz również

Wyniki konkursu wielkanocnego

Udostępnij Zdolni, staranni, z wyczuciem estetycznym. Tacy są laureaci XXIV Wielkanocnego Konkursu Plastycznego. Centrum Sportu i Kultury właśnie ogłosiło wyniki na najpiękniejszą tradycyjną ozdobę świąteczną....

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta