Miasto Garwolin dobre do życia

Wczoraj zostały ogłoszone wyniki ogólnopolskiego rankingu Serwisu Samorządowego PAP “Gmina dobra do życia”, badającego jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce. W rankingu bardzo dobrze wypadło nasze miasto.

Istnieje wiele zestawień podsumowujących kondycję samorządów w dziedzinach takich jak finanse, ochrona środowiska, inwestycje, jak również oświata. Celem ogólnopolskiego rankingu „Gmina dobra do życia” jest pokazanie jakości życia we wszystkich gminach w Polsce przez pryzmat całego wachlarza czynników. Jak wypadło miasto Garwolin?

Pierwsze miejsce w rankingu ogólnopolskim zajęła gmina miejsko-wiejska Ożarów Mazowiecki (mazowieckie) ze wskaźnikiem jakości życia 69,08. Na ostatnim 2477. miejscu znalazła się gmina wiejska Szaflary (małopolskie) ze wskaźnikiem jakości życia na poziomie 38,32. Garwolin zaś zajął 257. miejsce w ujęciu ogólnopolskim ze wskaźnikiem jakości życia 55,98.

Wyniki rankingu zostały ogłoszone w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu, gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców, gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

Wśród gmin z siedzibą powiatu możemy pochwalić się 29. miejscem w rankingu. W zestawieniu tym jako gmina miejska plasujemy się na 9. pozycji w Polsce i 1. w województwie mazowieckim.

Na samym Mazowszu nasz samorząd zajmujemy 39. lokatę na 314. gmin. Wśród gmin miejskich w województwie mazowieckim spośród wszystkich kategorii miasto Garwolin zajmuje 11 miejsce.

Ranking opracowany został przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk (PAN). Wśród blisko pięćdziesięciu badanych wskaźników niezwykle istotne są te, na które niebagatelny wpływ mają działania samorządu lokalnego; zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty to w końcu podstawowe zadanie własne gminy. Ranking uwzględnia m.in. wydatki inwestycyjne gmin, ich atrakcyjność migracyjno-osadnicza, jakość oświaty na ich terenie, ale także dostęp do opieki zdrowotnej, rekreacji czy zieleni. Autor rankingu przyjrzał się ponadto obciążeniu demograficznemu w samorządach, infrastrukturze kulturalnej i dostępowi do internetu. Jednocześnie po raz pierwszy w tak szerokim zakresie wykorzystano szereg różnorodnych danych środowiskowych. Do stworzenia rankingu posłużyły również mniej oczywiste wskaźniki, takie jak usłonecznienie czy klimatyczny bilans wodny.

Jak wypadły gminy z powiatu garwolińskiego?

W powiecie garwolińskim w rankingu znalazły się kolejno: Miasto Garwolin (257 miejsce w skali kraju), Gmina Garwolin (524), Gmina Borowie (1112), Miasto i Gmina Pilawa (1278), Gmina Górzno (1295), Miasto i Gmina Żelechów (1316), Gmina Sobolew (1472), Gmina Łaskarzew (1494), Gmina Miastków Kościelny (1571), Gmina Parysów (1777), Gmina Wilga (1858), Miasto Łaskarzew (1948), Gmina Maciejowice (2065), Gmina Trojanów (2088).

ZAŁĄCZNIKI:

Raport_Gmina_dobra_do_zycia_2021

WYNIKI-RANKINGU-2021

 

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta