Mazowsze pomaga!

Marszałek Mazowsza Adam Struzik i Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska spotkali się w piątek z przedstawicielami naszego samorządu i mieszkańcami. Rozmawialiśmy o potrzebach i perspektywach rozwojowych istotnych z punktu widzenia lokalnej społeczności Garwolina.

Liczby mówią same za siebie! Ponad 5,5 mln zł wsparcia otrzymało w ciągu ostatnich dwóch lat Miasto Garwolin ze środków Samorządu Mazowsza.  Dzięki temu mogliśmy rozwijać infrastrukturę drogową, doposażać placówki oświatowe w komputery i pracownie tematyczne, inwestować w infrastrukturę sportowo-rekreacyjną, wspierać nasze jednostki OSP w remontach strażnic czy wyposażeniu w niezbędny im sprzęt, dbać o zabytki i dziedzictwo kulturowe, rozwijać e-usługi publiczne, przychylnym okiem spojrzeć na potrzeby Rodzinnych Ogródków Działkowych, zrobić kolejny krok w walce o jakość powietrza,  a także dbać o niezwykle ważną inwestycję, inwestycję w drugiego człowieka. Stypendia naukowe, imprezy kulturalne i sportowe, wsparcie działalności organizacji pozarządowych to tylko nieliczne przykłady działań, z których korzystają nasi mieszkańcy – poinformowała Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak.

Piątkowa wizyta była okazją do podziękowań Marszałkowi Województwa Mazowieckiego Adamowi Struzikowi oraz Członkini Zarządu Województwa Janinie Ewie Orzełowskiej za zaangażowanie i pomoc w rozwoju Garwolina na wielu płaszczyznach. W dzisiejszych trudnych dla wszystkich czasach  świadomość, że zawsze można liczyć na wsparcie Urzędu Marszałkowskiego i Zarządu Mazowsza jest niezwykle ważna – dodała burmistrz.

Burmistrz Marzena Świeczak wspólnie z Przewodniczącym Rady Miasta Garwolina Jarosławem Jaskułą rozmawiali z gośćmi m.in. o potrzebach mieszkańców, kolejnych wspólnych inwestycjach oraz nowej perspektywie unijnej.  W procedowanych teraz propozycjach największy nacisk kładzie się na obszary ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Burmistrz miasta zwróciła uwagę na problemy Garwolina związane z odprowadzaniem wód opadowych i przestarzałą infrastrukturą kanalizacyjną. Innym ważnym priorytetem dla Garwolina jest przebieg i modernizacja dróg tzw. „małych obwodnic” przenoszących bardzo wysokie natężenia ruchu przez miasto. W spotkaniu udział wziął także Zastępca Burmistrza Albert Baran.

W trakcie wizyty gospodarze pokazali inwestycje dofinansowane z funduszy zewnętrznych pochodzących z Województwa Mazowieckiego, ale przede wszystkim zapoznali gości się z aktualnymi potrzebami mieszkańców Garwolina. Rozpoczynając od zapotrzebowania na usługi opieki nad dziećmi do lat 3 przedstawiciele Mazowsza obejrzeli lokal i pomieszczenia w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1, które miasto planuje zaadoptować na potrzeby utworzenia publicznego żłobka „Garwolińska Kraina Malucha”.

Władze miasta chcą inwestować w bezpieczeństwo jego mieszkańców. A w tej kwestii ogromną zasługę mają strażacy ochotnicy. Mazowsze pomaga aktywnie wspierać Ochotnicze Straże Pożarne działające na terenie Garwolina. Począwszy od ubrań, poprzez środki ochrony osobistej, specjalistyczny sprzęt, remonty strażnic po zakup nowych samochodów. Za otrzymywane wsparcie dla straży podziękował Struzikowi i Orzełowskiej Wiceprezes OSP Garwolin Roman Maszkiewicz.

W przyszłym roku 2022 Garwoliński Klub Sportowy w Garwolinie świętować będzie piękny jubileusz 100 – lecie istnienia. O minionej historii, inwestycjach i planach na przyszłość opowiedział gościom Prezes Klubu Waldemar Mrugała. Sport to ważna rzecz naszego garwolińskiego życia. Potrzebne są w dalszym ciągu inwestycje w infrastrukturę sportową na terenie Garwolina m.in. budowa lodowiska czy modernizacja boisk piłkarskich.

W 2008 roku przygotowaliśmy projekty budowlane – miejskiej pływalni i krytego lodowiska. Ze względów finansowych budowa lodowiska w dalszym ciągu czeka na realizację. Zadaszone sztuczne lodowisko o wymiarach płyty 20x40m wraz z budynkiem zaplecza miałoby powstać na terenie miejskiego stadionu – między kortami a parkingiem, w bliskim sąsiedztwie Garwolanki. To dodatkowy atut, ponieważ na etapie sporządzania dokumentacji założono spójność instalacji, ciepło produkowanie przez maszyny do mrożenia lodu można wykorzystać do podgrzewania wody w basenie. W założeniach lodowisko będzie funkcjonować w przewidywanym okresie październik-marzec, przy temperaturach zewnętrznych do +15°C. W okresie letnim płytę lodowiska będzie można wykorzystać jako boisko treningowe do gier sportowych takich jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka, tenis itp. Do realizacji inwestycji potrzebne są fundusze zewnętrzne o które zabiegają władze miasta. Szacowana wartość inwestycji na tym etapie wynosi ok 6,5 mln zł, jaka będzie ostateczna kwota trudno powiedzieć. Będzie znana dopiero po aktualizacji kosztorysów, dostosowaniu technologii do obowiązujących standardów i ewentualnym rozstrzygnięciu przetargu. To dużo pieniędzy i mam świadomość, że bez wsparcie finansowego z zewnątrz samorządu miasta nie będzie stać na rozpoczęcie tej inwestycji. W ubiegłym roku złożyliśmy do Urzędu Marszałkowskiego wniosek w ramach Instrumentu Wsparcia Zadań Ważnych dla Równomiernego Rozwoju Województwa Mazowieckiego i czekamy na jego rozstrzygnięcie – podkreśliła burmistrz miasta. Spełniamy wszystkie wymagania związane z lokalizacją tego typu obiektu, mamy też wciąż aktualne pozwolenie na budowę. Na tej inwestycji zyskają wszyscy mieszkańcy Garwolina, jak i całego regionu. Wszyscy, niezależnie od wieku, płci, sprawności fizycznej będą mogli korzystać z lodowiska. W tej chwili miłośnicy sportów zimowych wyjeżdżają na najbliższe lodowiska zlokalizowane w odległości minimum 40 km. Czas, który poświęcają na dojazd mogliby zamienić na dodatkową godzinną jazdę na łyżwach w Garwolinie. Wszyscy wiemy, że aktywność ruchowa stanowi istotny warunek prawidłowego rozwoju fizycznego, psychicznego i społecznego. Ponadto poprawia ogólną sprawność organizmu i wytrzymałość na zmęczenie oraz stres, wzmaga też działanie układu immunologicznego. Systematyczny wysiłek fizyczny, dostosowany do indywidualnych potrzeb, wpływa stymulująco na rozwój i dojrzewanie w okresie dzieciństwa i młodości, a także na zachowanie zdrowia i kondycji fizycznej w wieku dorosłym. Stąd pomysł na powstanie lodowiska w Garwolinie, gdzie całe rodziny mogłyby aktywnie spędzać wolny czas. Czy nasze marzenie o nowoczesnym lodowisku się spełni? Mamy nadzieję, że tak. W spotkaniu na garwolińskim stadionie udział wzięli także Dyrektor CSiK Jarosław Kargol oraz Kierownik Garwolanki Witold Trzmielewski.

Dziękujemy za rzeczową, gospodarską wizytę w naszym mieście. Inwestycje lokalne mają dla nas kluczowe znaczenie, dlatego cieszy fakt, że w osobie Pana Marszałka Adama Struzika i Wicemarszałek Janiny Ewy Orzełowskiej Miasto Garwolin ma takie olbrzymie wsparcie.

Razem budujemy Mazowsze, razem budujemy Garwolin!

 

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta