Mazowsze dla Korony – 500 lat wspólnej historii

Blisko pięćset lat temu, 10 września 1526 roku sejm mazowiecki złożył przysięgę na wierność królowi Zygmuntowi I Staremu, potwierdzając inkorporację samodzielnego dotąd księstwa do Królestwa Polskiego. Dla uczczenia tej niezwykłej rocznicy samorząd województwa mazowieckiego organizuje cykl wydarzeń naukowych, edukacyjnych i wystawienniczych.

Jak zauważa marszałek Adam Struzik przypadająca w 2026 roku 500. rocznica włączenia Mazowsza do Królestwa Polskiego jest doskonałą okazją, by przypomnieć dzieje Księstwa Mazowieckiego i ukazać dziedzictwo potomków Konrada I, którzy – sprawując rządy przez trzy stulecia – zakładali miasta,  wznosili zamki, fundowali kościoły, kodyfikowali prawo, wydawali przywileje umożliwiające społeczno-gospodarczy rozwój regionu. Rządzili w średniowieczu, ale decyzje przez nich podjęte miały istotny wpływ na kształt współczesnego Mazowsza.

Wśród zaplanowanych wydarzeń znalazł się m.in.: program edukacyjny „Mazowiecki Projekt Żywej Historii”, adresatami którego są dzieci i młodzież szkolna z terenu Mazowsza oraz stacjonarna wystawa czasowa „Mazowsze dla Korony”.

Miło mi poinformować, że na przełomie sierpnia i września br. Garwolin będzie gospodarzem plenerowej wystawy „Mazowsze dla Korony”. To niezwykle ważne wydarzenie kulturalne, przygotowane przez Muzeum Mazowieckie w Płocku, wpisuje się w obchody pięćsetlecia włączenia Mazowsza do Królestwa Polskiego. Cieszę się, że Garwolin znalazł się wśród kilkudziesięciu miejscowości, w których zaprezentowana zostanie ta wystawa. To doskonała okazja, aby wspólnie zgłębiać historię Mazowsza i budować naszą tożsamość lokalną. – mówi Burmistrz Marzena Świeczak.

Rozpisana na 20 plansz wystawa przygotowana przez Muzeum Mazowieckie w Płocku wpisuje się w obchody pięćsetlecia włączenia Mazowsza do Korony, opowiadając o dziejach naszej małej ojczyzny, ukazując poszczególnych władców z dynastii piastowskiej z nią związanych oraz proces inkorporacji. Poprzez mapy, dokumenty i zabytki zarówno architektury jak i kultury materialnej pokazujemy 15 ziem wchodzących w skład historycznego Mazowsza do 1526 roku.

Wystawa została zrealizowana w ramach zadania „Mazowsze dla Korony. 500-lecie włączenia Mazowsza do Królestwa Polskiego” realizowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Od marca 2025 roku będzie prezentowana w kilkudziesięciu miejscowościach historycznego Mazowsza.

Pierwszym miastem, które odwiedzi wystawa będzie Gostynin – ekspozycję będzie można oglądać tam od 14 marca do ok. połowy kwietnia. Od 1 kwietnia ekspozycja stanie także na Starym Rynku w Płocku.

Kolejne miasta, w których będzie można ją oglądać to:

  • Wyszogród – II połowa kwietnia – I połowa maja,
  • Błonie – II połowa maja – I poł. czerwca,
  • Piaseczno – II poł. czerwca – I poł. lipca,
  • Warka – II poł. lipca – I poł. sierpnia,
  • Garwolin – II poł. sierpnia – I poł. września,
  • Mszczonów – II poł. września – I poł. października,
  • Mińsk Mazowiecki – II poł. października – I poł. listopada

O kolejnych lokalizacjach będziemy informować.

Projekt MAZOWSZE DLA KORONY. 500-LECIE WŁĄCZENIA MAZOWSZA DO KRÓLESTWA POLSKIEGO realizowany jest przez Muzeum Mazowieckie w Płocku w latach 2024-2027 ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Więcej informacji nt. jubileuszu na stronach: muzeumplock.eu oraz mscdn.pl

na podstawie: www.mazovia.pl i www.muzeumplock.pl

Ilustracja: ostatni książęta Mazowsza, ilustracja z “Tygodnika Ilustrowanego” z 1862 r., Wikimedia Commons, CC BY-SA.

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta