Maseczki w ramach akcji Maseczki dla Polski są już w Garwolinie!

Burmistrz Marzena Świeczak zgłosiła Garwolin do akcji „Maseczki dla Polski”, w efekcie której każdy mieszkaniec naszego miasta zgłoszony w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi dostanie za darmo certyfikowaną maseczkę ochronną wielokrotnego użytku. Maseczki są produktem wielorazowego użytku i nie są wyrobem medycznym. Wspomagają ograniczenie kontaktu rąk z twarzą, zmniejszają ryzyko przeniesienia wirusa, jednak nie zabezpieczają przed nim w stu procentach.

We wtorek, 5 maja długo oczekiwany transport maseczek przyjechał do Garwolina.

Przekazane maseczki teraz będą trafiać do mieszkańców. Na podstawie złożonych w Urzędzie Miasta deklaracji śmieciowych wiemy, ile osób mieszka w danym lokalu i jaka liczba maseczek powinna trafić pod konkretny adres. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższego tygodnia trafią one do skrzynek pocztowych odbiorców. Do przekazania jest ponad 16 tysięcy maseczek. Jest to niewątpliwie logistyczne wyzwanie, ale możemy liczyć na pomoc.

W przypadku domów jednorodzinnych maseczki dystrybuowane będą przez pracowników Urzędu Miasta przy wsparciu OSP od piątku 8 maja 2020 r. Maseczki będą pozostawiane w skrzynkach pocztowych każdej posesji w ilości odpowiadającej ilości osób zgłoszonych na dany dom w deklaracjach dotyczących odpadów komunalnych.

W przypadku osiedli wielorodzinnych i bloków maseczki zostaną przekazane spółdzielni mieszkaniowej i administratorom wspólnot w ilościach, jakie podane były na deklaracjach. Zarządcy rozdysponują je pomiędzy swoich mieszkańców.

W imieniu mieszkańców miasta dziękujemy organizatorom i sponsorom akcji, w szczególności firmie Wipasz S.A. za udzielone wsparcie.

WAŻNE!

Przed założeniem i po zdjęciu maseczki należy umyć ręce. W trakcie noszenia nie wolno dotykać maseczki ani twarzy. Po każdym użyciu należy maseczkę wygotować lub odpowiednio zdezynfekować.

PRZYPOMINAMY, ŻE OD 16 KWIETNIA 2020 (do odwołania) MAMY OBOWIĄZEK ZASŁANIANIA UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

Obowiązek dotyczy: noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa. Na czym polega? Wszyscy (oprócz kilku wyjątków wymienionych poniżej) mają obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy.

Ograniczenie nie dotyczy:

 • dzieci do 4 lat,
 • osób, które mają problemy z oddychaniem,
 • osób, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia,
 • osób poruszające się samochodem – jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą,
 • osób poruszające się samochodem – jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4,
 • pracowników w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej i obiektach handlowych (z wyłączeniem osób, które bezpośrednio obsługują interesantów lub klientów w tych miejscach)
 • kierowców publicznego transportu zbiorowego i przewoźników prywatnych – pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną,
 • duchownych sprawujących obrzędy religijne,
 • rolników wykonujących prace w gospodarstwie,
 • żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe,
 • osób przebywających w lesie,
 • podczas jazdy konnej,
 • sędziego, trenera i osoby uprawiającej sport na obiektach sportowych, których działalność zostaje wznowiona.

Zobacz również

Nabór do żłobka – informacja

Udostępnij Wyniki naboru rekrutacji do projektu pt.: „Garwolińska Kraina Malucha – Ułatwianie powrotu do aktywności zawodowej osób sprawujących opiekę nad dziećmi do lat 3.” dostępne są...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta