Koncert: Mazowsze dla Polskiego Romantyzmu

“Mazowsze dla Polskiego Romantyzmu” – to tytuł koncertu z udziałem wybitnej śpiewaczki operowej Alicji Węgorzewskiej oraz wysokiej klasy muzyków. Wydarzenie, które wpisuje się w obchody Roku Romantyzmu Polskiego, odbędzie się 30 października o godzinie 19:00 w garwolińskiej kolegiacie.

– W 1822 r. w Wilnie ukazały się “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, zawarte w tomiku poetyckim, który wyznaczył początek polskiego romantyzmu. Sejm ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego i przypomniał innych najwybitniejszych twórców epoki romantyzmu: Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego, Cypriana Norwida w dziedzinie literatury, Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszkę w muzyce, Piotra Michałowskiego i Jana Matejkę w malarstwie. Bez Maurycego Mochnackiego i jego pism o wolnych Polakach, bez wieszczów Mickiewicza i Słowackiego, pochowanych w królewskich kryptach, bo Polacy uznali, że królom Polski są równi, nie byłoby Legionów Piłsudskiego czy Powstańców Warszawskich. To z romantyzmu wyrósł nowoczesny mesjanizm Jana Pawła II i unikatowy w dziejach świata ruch “Solidarność” – zaznaczyli posłowie w przyjętym dokumencie.

“Mazowsze dla Polskiego Romantyzmu” to koncert z okazji 200-lecia Polskiego Romantyzmu przedstawiający twórczość wspaniałych artystów, którzy w sytuacji narodowej niewoli wynieśli polską muzykę i literaturę do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej. Na program koncertu składają się najbardziej znane utwory Fryderyka Chopina – polonezy i pieśni w wykonaniu Alicji Węgorzewskiej i Roberta Grudnia oraz kujawiak i polonez Henryka Wieniawskiego w wykonaniu ukraińskiej skrzypaczki Anny Prosiekowej.

Koncert odbędzie się 30 października o godzinie 19:00 w kolegiacie Przemieniania Pańskiego w Garwolinie.

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego

Zobacz również

Spędź z nami czas w lutym

Udostępnij Sportowe emocje, bal pełen wrażeń na zakończenie karnawału, koncert, wystawa, spotkanie autorskie, stałe sekcje w bibliotece i domu kultury, bogata oferta zajęć na ferie...

Czytaj więcej

Gramy dla Wiktorii Kaczyńskiej

Udostępnij Po raz kolejny zapraszamy do udziału w turnieju charytatywnym na rzecz Wiktorii Kaczyńskiej. Tym razem organizatorzy zapraszają na Walentynkowy Turniej Siatkarski w najbliższą niedzielę,...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta