Klubu Seniora w Garwolinie ma już 5 lat

14 listopada 2021 r. to niezwykle ważny dzień dla seniorów z Garwolina. Przede wszystkim jest to Ogólnopolski Dzień Seniora, ale w Garwolinie nabiera on szczególnego wymiaru. 5 lat temu w sali konferencyjnej na obiektach sportowych nad basenem „Garwolanka”, w obecności ówczesnych władz samorządowych i wielu seniorów z Garwolina zainaugurowano oficjalnie działalność Klubu Seniora.

Dla polityki senioralnej w naszej małej ojczyźnie miało to duże znaczenie, ponieważ utworzono miejsce przyjazne seniorom. Miejsce, w którym mogą czerpać inspiracje do ubogacania swojego życia poprzez kontakty bezpośrednie. Klub to było zmaterializowanie idei pierwszego Przewodniczącego Miejskiej Rady Seniorów – Jana Sprzęczki. W wyniku wielu dyskusji postanowiono, że Klub Seniora będzie prowadził szeroko zakrojoną działalność na rzecz osób starszych na podstawie własnego Regulaminu utworzonego na bazie statutu CSiK w Garwolinie. Bezpośrednią opiekę merytoryczną i formalną objął dyrektor Centrum Sportu i Kultury Jarosław Kargol, a osobą odpowiedzialną za poprawność działania i wspieranie w pracy została Aneta Kucharska-Mikulska.

Zadania zawarte w regulaminie przez cały okres działalności klubu były skrupulatnie i z ogromnym zaangażowaniem wszystkich członków realizowane. Nad sprawnym przebiegiem realizacji wszystkich działań i koordynacją czuwa Zarząd Klubu Seniora. Pierwszym Przewodniczącym Zarządu był pomysłodawca jego utworzenia – Jan Sprzęczka, a od 13 czerwca 2016 r. tę funkcję sprawuje Grażyna Makulec.

5 lat to w życiu społeczeństwa może niezbyt imponujący czas, ale w strefie polityki senioralnej jest znaczący. Dowodzi on tego, że dostrzegane są problemy osób starszych i wypracowywane sposoby na ich rozwiązywanie. Utwierdza osoby starsze w poczuciu, że są ważnym elementem w życiu miasta. Obchody rocznicy działalności Klubu Seniora zostały zainicjowane przez Zarząd Klubu Seniora i Dyrektora CSiK w Garwolinie. Główna uroczystość odbyła się w Kawiarence „Na górce” w GOK-u w niedzielne popołudnie 14 listopada. Pomimo zagrożenia pandemicznego, pomimo strachu przed chorobą, wzięła w niej udział duża grupa seniorów z Garwolina. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na atrakcje tego wieczoru – występ Wojciecha Baduchowskiego i jego córki Antoniny. „Popołudnie z piosenką Krzysztofa Klenczona i nie tylko” dostarczyło zebranym wiele wzruszeń. Seniorów urzekł występ młodej artystki, w szczególności wokal a wykonanie utworów Fryderyka Chopina na pianinie zachwyciło niezwykłą dojrzałością sceniczną.

Na uroczystym spotkaniu obecna była Burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak oraz Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Jaskuła wraz z Wiceprzewodniczącym – Andrzejem Ostolskim. Na ręce Przewodniczącej Zarządu Klubu Seniora Grażyny Makulec – złożyli życzenia i podziękowania za pracę wszystkim seniorom z klubu. Życzę, by młodzieńcza energia Was nie opuszczała, a codzienne życie pozwalało z optymizmem patrzeń na każdy nowy dzień. Dziękuję z całego serca za całokształt działalności oraz wkład w kulturalno-społeczne życie Garwolina – powiedziała Burmistrz Marzena Świeczak.

Poseł na Sejm RP VII kadencji Stanisława Prządka w niezwykle ciepłych słowach pogratulowała owocnej działalności i podkreśliła wagę istnienia takiej inicjatywy w środowisku senioralnym i nie tylko. Klub Seniora w swojej pracy bardzo sobie ceni współpracę z Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczną w Garwolinie. W imieniu dyrektora biblioteki i wszystkich jej pracowników list gratulacyjny odczytała  Iwona Anisiewicz. Równie ważna dla członków Klubu Seniora jest współpraca z panią Danutą Kalinowską – reprezentantką garwolińskiej policji, która również pojawiła się na niedzielnym jubileuszu.

Jak na prawdziwe urodziny przystało, nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu. Był to dar od dyrektora CSiK i wszystkich jego pracowników. Został sprawiedliwie podzielony przez  Jarosława Kargola, Marzenę Świeczak i Grażynę Makulec.

Podczas części oficjalnej Grażyna Makulec, obecna Przewodnicząca Zarządu Klubu Seniora przedstawiła historię klubu. Uzupełniała ją prezentacja fotograficzna przygotowana przez Sławomira Ziędalskiego. W trakcie uroczystości minutą ciszy uczczono pamięć seniorów, którzy odeszli do wieczności: Pana Meterę, Jacka Kołodziejczyka, Jana Biernackiego, Marka Afrykańskiego, Jana Sprzęczkę i Andrzeja Ochnika.

Dziękujemy za obecność i za wszystkie życzliwe słowa. Było nam bardzo miło gościć Państwa na naszym jubileuszu. Ogromnie się cieszymy, że tak owocnie udaje nam się działać na rzecz seniorów Garwolina. Z całego serca dziękujemy Burmistrz Marzenie Świeczak i Dyrektorowi Jarosławowi Kargolowi. Cieszymy się, że mamy w Was przyjaciół – podsumowała Grażyna Makulec.

tekst: G. Makulec, oprac.: UM Garwolin, zdjęcia: Centrum Sportu i Kultury

Zobacz również

Nabór do żłobka – informacja

Udostępnij Wyniki naboru rekrutacji do projektu pt.: „Garwolińska Kraina Malucha – Ułatwianie powrotu do aktywności zawodowej osób sprawujących opiekę nad dziećmi do lat 3.” dostępne są...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta