Horror- wystawa w Galerii Kotłownia

Już 4 czerwca o godzinie 18:00 w Galerii Kołownia przed publicznością otworzą się nowe światy. Prezentowana ekspozycja to ukłon w stronę najmłodszych z okazji nadchodzącego Dnia Dziacka. Prace Emilii Dziubak, ilustratorki książek dla dzieci takich jak: „Rok w lesie”, „Pożyczalscy”, „Proszę mnie przytulić”, „Gratka dla niejadka” będzie można oglądać do końca miesiąca.
Sami nie do końca możemy w to uwierzyć. Udało się! Ilustracje Emilii Dziubak – jednej z najbardziej popularnych i lubianych artystek książek dziecięcych zawisną w Galerii Kotłownia. A dodatkowo jeszcze autorka będzie obecna podczas wernisażu. Sama opowie o swoich dziełach. Po kilku miesiącach przerwy spowodowanej pandemią otwarcie nowej, tak wspaniałej wystawy jest dla nas wielką radością – mówi Luiza Kondej, kustosz galerii.
Pokazanych zostanie 20 ilustracji z książki „Horror”. Choć jej tytuł przynosi skojarzenia mroczne i niekoniecznie związane z dziećmi, jest bardzo przewrotny. W rzeczywistości ilustracje dotyczą konwencji jedzenia warzyw i owoców. Owszem, mogą przyprawić o dreszczyk na plecach, ale nie ze strachu, a z radości, w jaki sposób można pokazać tak prozaiczny temat. „Soczystość” historii urywanych słonecznikom głów, ćwiartowanych bananów i obdzieranych ze skóry cukinii zamknięta w mrocznych, niezwykle pomysłowych i uroczo nastrojowych ilustracjach Emilii Dziubak zadziwi dzieci i dorosłych.
Horror warzyw i owoców to tak naprawdę obrazy na wskroś dziecięce. Któż inny jak nie najmłodsi właśnie, są w stanie w mechanicznych, codziennych rytuałach kuchennych dostrzec dramatyzm wydarzeń? Któż inny, jeśli nie dzieci – nie weźmie jednocześnie tych przygód jako żartu i zabawy? „Krwiste” obrazy bynajmniej nie zniechęcają do jedzenia, ale pozwolą tworzyć w głowie nowe światy i nową wrażliwość.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Galeria czynna jest w godzinach pracy Centrum Sportu i Kultury. Istnieje możliwość kuratorskiego oprowadzania dla grup zorganizowanych. W tym celu należy się kontaktować z Barbarą Kupczyk-Mikulską pod numerem telefonu 25 682 20 51.
Emilia Dziubak
Autorka i ilustratorka książek dla dzieci. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z autorami i wydawnictwami w Polsce i za granicą.
Laureatka Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w 2014 r. Laureatka nagrody „Przecinek i Kropka” w konkursie na najlepszą książkę dziecięcą w 2016 r.
Wyróżniona w 2016 r. w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2015 za autorską książkę „Rok w lesie”. Laureatka nagrody „Żółta Ciżemka” w 2017 r. W 2018 r. wyróżniona w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Laureatka nagrody Soligatto 2019.
materiały prasowe CSiK

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta