Garwolin złożył hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w niedzielę, 28 lutego br odprawiona została uroczysta msza w intencji Ojczyzny oraz w Poległych i Pomordowanych Żołnierzy Wyklętych Niepodległościowego Podziemia Antykomunistycznego.

Po mszy przedstawiciele Miasta Garwolin, Powiatu Garwolińskiego, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb” oraz pozostałe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem poświęconym zamordowanym bohaterskim żołnierzom Armii Krajowej – ofiarom stalinizmu. Na cokole pomnika od 2015 roku znajduje się tablica poświęcona Żołnierzom Wyklętym.

Żołnierze Wyklęci bronili niepodległego bytu państwa, sprzeciwiali się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu, który narzucono Polakom siłą. Liczbę członków organizacji i wszystkich grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Ich odwaga upamiętniana jest 1 marca. To Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data nie jest przypadkowa – przypada w rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, którzy walczyli w obronie podstawowych praw obywateli, wolności oraz niezawisłości państwa polskiego. Egzekucja miała miejsce w 1951 roku w Warszawie, przy ulicy Rakowieckiej. Święto obchodzone jest od 2011 roku.

Samorząd Miasta Garwolina reprezentowali Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Jaskuła i Sekretarz Miasta Cezary Tudek.

W obchodach wzięli udział: przedstawiciele ŚZŻAK Obwodu “Gołąb” z prezesem Antonim Frąckiewiczem na czele, przedstawiciele WKU, ZNP, Przewodniczący Rady Powiatu Waldemar Trzaskowski, członek zarządu Krzysztof Ośka i radna Agnieszka Sadowska- Janiec, Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Jaskuła i Sekretarz Miasta Cezary Tudek.

Organizatorami obchodów jest Powiat Garwoliński, Miasto Garwolin oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb”.

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta