Garwolin uskrzydla

Do pełni tego projektu potrzebna jest interakcja osoby z malowidłem –  każdy, kto stanie przy ścianie, może symbolicznie unieść się na „Skrzydłach Wolności”. Zachęcamy do fotografowania się i dzielenia się zdjęciem w sieci z hasztagiem #skrzydlawolnosci oraz #garwolinuskrzydla.

W 2017 roku na ścianę budynku stacji transformatorowej na skwerze przy garwolińskiej kolegiacie trafił Marszałek Józef Piłsudski na tle miasta Garwolina. Nieprzypadkowo ta postać, bo stacja zlokalizowana jest na skwerze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, a w pobliżu usytuowany jest kamień upamiętniający wizytę Marszałka w Garwolinie w 1920 roku. Zamysłem twórcy i inicjatorów była chęć ukrycia znajdujących się na elewacji stacji transformatorowej niestosownych treści. Mural spełnił swoje zadanie, ale także poprawił estetykę skweru znajdującego się w centrum miasta. W tym roku, w ramach kontynuacji projektu, zabraliśmy się za kolejną ścianę, tę od ul. Staszica. „Skrzydła wolności” to nowy mural, poprzez który chcemy symbolicznie upamiętnić w Garwolinie historyczne dla Polski wydarzenia sprzed lat w 100. rocznicę zwycięskiej Wiktorii 1920 roku. Skrzydła wolności to metaforyczne nawiązanie do charakterystycznych atrybutów związanych z naszymi dziejami narodowymi: uzbrojenia husarii, słynnego dywizjonu 303 oraz orła z godła Polski. Skrzydła swoją kolorystyką nawiązują do barw narodowych.

W projekcie muralu znalazły się także loga Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb” w Garwolinie oraz portalu Garwolin.org. Zasługi i działalność zarówno związku jak i oddolnej historycznej inicjatywy mieszkańców jakim jest portal, zasługują na symboliczne upamiętnienie i wyróżnienie. Autorem oraz wykonawcą całego projektu jest Grzegorz Mikulski. Mural „Skrzydła Wolności” powstał przy współpracy Miasta i PGE Dystrybucja S.A. Rejon Energetyczny – Posterunek Energetyczny w Garwolinie.

Miejskie malowidła na murach na stałe zadomowiają się w naszym garwolińskim krajobrazie i upiększają Garwolin. Sztuka w przestrzeni uskrzydla Garwolin.

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta