Garwolin uczcił powstańców warszawskich

1 sierpnia 1944 roku tysiące żołnierzy warszawskiego okręgu AK wyszło na ulice i barykady. Walczyli o wolność kraju i przyszłych pokoleń pomimo ograniczonego uzbrojenia. Mieszkańcy Garwolina pamiętają o tych wydarzeniach, solidaryzują się z warszawiakami i jak co roku spotkali się tłumnie przy pomniku Armii Krajowej w godzinę “W”.

W poniedziałek 1 sierpnia o godz. 17:00 zatrzymaliśmy się i oddaliśmy cześć Warszawskim Powstańcom. O godzinie „W” zawyły syreny, po czym odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego. Uczestników obchodów powitał prezes ŚZŻAK Obwodu „Gołąb” Antoni Frąckiewicz. Następnie głos zabrał kapelan żołnierskich środowisk kombatanckich ks. prał. Edmund Szarek. Po przemówieniach delegacje złożyły przy pomniku kwiaty i znicze.

Zwieńczeniem uroczystości była msza święta, odprawiona w kolegiacie Przemienia Pańskiego w intencji Ojczyzny oraz poległych i walczących w powstaniu warszawskim.

Organizatorami obchodów byli: Samorząd Miasta Garwolina, Samorząd Powiatu Garwolińskiego, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Światowy Związek Żołnierzy AK Obwód Gołąb Garwolin, Patriotyczny Garwolin, Dawny Powiat Garwolin i okolice, Legia FC Garwolin, Kolegiata Przemienienia Pańskiego w Garwolinie.

 

Zobacz również

20 lat samorządności młodzieży w Garwolinie!

Udostępnij Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Garwolina Jan Garwoliński oraz Radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Kacper Broniszewski zapraszają na obchody jubileuszu 20-lecia Młodzieżowej Rady Miasta w...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta