Garwolin pamięta

Burmistrz Miasta Marzena Świeczak, Rada Miasta na czele z Przewodniczącym Jarosławem Jaskułą, proboszcz parafii p.w. Przemienienia Pańskiego ks. Stanisław Szymuś oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej obwód Gołąb Garwolin na czele z prezesem Antonim Frąckiewiczem byli organizatorami miejskich obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbyły się w niedzielę, 1 września.

Po odśpiewaniu hymnu i modlitwie delegacje złożyły kwiaty na cmentarzu wojennym, następnie w garwolińskiej kolegiacie o godz. 10.00 została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny.

II wojna światowa wyzwoliła pokłady zła – mówił w słowie do wiernych ksiądz proboszcz Stanisław Szymuś i przywołał słowa Romana Brandstraettera, że “był to czas nawiedzony przez szatana” – Jeszcze nigdy wcześniej nie było tylu ofiar wśród ludności cywilnej, wśród kobiet i dzieci. Nasze pokolenie nie zaznało wojny, mamy wolność i niepodległość – ale to nie jest dane na zawsze. Ksiądz proboszcz podkreślił, że o wolność trzeba zabiegać. Nasze słowa i czyny będą wzmacniać nasz kraj każdego dnia.

W uroczystościach wzięli udział kombatanci, Burmistrz Miasta, Przewodniczący i Radni Rady Miasta, przedstawiciele szkół, OSP, służb mundurowych, harcerzy a także orkiestra OSP Garwolin.

Na terenie miasta jest wiele miejsc pamięci. Zniczami i różami z biało-czerwoną wstążką uczczono pamięć ofiar II wojny światowej, zaś pod pomnikiem poświęconym Armii Krajowej przedstawiciele samorządu złożyli kwiaty.

więcej zdjęć: tutaj.

Zobacz również

Komunikat SPZOZ

Udostępnij Wracamy do normalności! Od czerwca SPZOZ w Garwolinie wznawia działalność poradnia chirurgiczna konsultacyjna w której przyjmować i kwalifikować do planowych operacji chirurgicznych będą specjaliści...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta