Wczoraj, 1 sierpnia, o godzinie 17:00, nasze miasto zatrzymało się w zadumie, oddając hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Jak co roku, w godzinę „W” zawyły syreny, przypominając o tym wyjątkowym momencie w historii Polski, gdy mieszkańcy stolicy chwycili za broń, by walczyć o wolność.
Na skwerze im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego złożyliśmy kwiaty przy pomniku poświęconym pamięci Armii Krajowej, oddając w ten sposób cześć wszystkim, którzy walczyli i ginęli w powstaniu. Uroczyście i z dumą odśpiewaliśmy także hymn państwowy. Antoni Frąckiewicz prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb” przybliżył zebranym historię wydarzeń sprzed 80 laty. Modlitwę w intencji poległych i pomordowanych odmówił kapelan środowisk kombatanckich ks. prałat Edmund Józef Szarek.
Po uroczystościach przy pomniku, mieszkańcy zebrali się w garwolińskiej Kolegiacie na mszy świętej, podczas której modliliśmy się w intencji Ojczyzny oraz za poległych i walczących w Powstaniu Warszawskim. Atmosfera była pełna powagi i wzruszenia, gdy wspólnie składaliśmy hołd bohaterom tamtych dni.
Kulminacją obchodów był wieczorny koncert na Skwerze Solidarności, zatytułowany „A gdy będzie już po wojnie”, w wykonaniu Artura Gotza. Artysta zaśpiewał utwory z płyty „Litania piwnic 1944”. Ta płyta to jego najnowszy projekt. Artur Gotz napisał muzykę do tekstów m.in: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Józefa „Ziutka” Szczepańskiego, Mirona Białoszewskiego, Tadeusza Borowskiego. W albumie znalazły się także kompozycje Zygmunta Koniecznego i Mateusza Pospieszalskiego. Wykonywanie utworów przeplatało się z opowieściami o powstańczej Warszawie. Zamysłem Artura Gotza było bowiem wzbudzenie w odbiorcach zadumy i refleksji. Były także momentu na wspólne śpiewanie. Z ust zgromadzonych popłynęły słowa piosenek takich jak„Pałacyk Michla”, Sanitariuszka Małgorzatka” oraz „A gdy będzie już po wojnie”. Artur Gotz, swoim wykonaniem, oddał głos tym, którzy nie mogli go już wyrazić, przypominając nam o cenie, jaką przyszło zapłacić za pragnienie wolności.
Tegoroczne obchody były nie tylko momentem refleksji nad historią, ale także okazją do zjednoczenia naszej społeczności wokół wspólnego dziedzictwa. Wspominając bohaterów Powstania Warszawskiego, oddaliśmy im należny hołd i wyraziliśmy wdzięczność za ich poświęcenie.
– Bohaterskim Powstańcom Warszawskim winniśmy pamięć i za tą dbałość o pamięć bardzo serdecznie Państwu dziękuję – podkreśla Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak dziękując wszystkim w imieniu swoim i współorganizatorów za przybycie.
W uroczystościach wzięli udział licznie przedstawiciele rządu, samorządów, służb mundurowych, placówek oświatowych i wielu innych instytucji i organizacji, duchowieństwo, mieszkańcy miasta i powiatu.
Organizatorami obchodów są Samorząd Miasta Garwolina, Samorząd Powiatu Garwolińskiego, Kolegiata Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu “Gołąb” Garwolin, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.
Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.