Garwolin – obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Podczas tegorocznych obchodów tych wydarzeń  wspominaliśmy ludzi oraz wartości jakie im przyświecały, gdy 77 lat temu ruszali do walki. Podczas dwudniowych uroczystości wspólnie oddaliśmy cześć jego uczestnikom.

W sobotę, 31 lipca 2021r, wzorem Warszawiaków wspólnie przeżywaliśmy te wydarzenia. Na skwerze Solidarności od 17.00 mogliśmy przenieść się na warszawskie ulice z czasów Powstania. Diorama „Warszawa 1944” – to wyjątkowe wydarzenie plenerowe, podczas którego sceny z Powstania przeniesione zostały na ulice Garwolina. Rekonstruktorzy w mundurach Zgrupowania „Radosław” opowiadali jak wyglądała walcząca Warszawa, prezentowali broń i umundurowanie, zaś najmłodsi zobaczyli jak wyglądało Powstanie Warszawskie oczami dziecka.

Zwieńczeniem wieczoru był  „ALERT przed godziną W”  –  koncert piosenek w wykonaniu Teatru Muzycznego od Czapy z udziałem Lidii Pospieszalskiej oraz muzyków pod kierunkiem Marcina Pospieszalskiego. Na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych i patriotycznych przybyli licznie zgromadzeni mieszkańcy. To był cudowny koncert, wspaniała muzyczna podróż wspomnień, podsumowana testamentem powstańców. Powstanie Warszawskie było i jest symbolem, jestem bardzo wdzięczna pani Ani Żochowskiej, teatrowi „Od Czapy” i rodzinie Pospieszalskich za to, że przyjęli nasze zaproszenie do Garwolina i po wielu latach wystąpili w sercu naszego miasta, by uczcić 77. rocznicę Powstania Warszawskiego – podkreślała Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak. Pod wrażeniem koncertu była też Członkini Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska i Senator RP Maria Koc.

W niedzielę, 1 sierpnia – w godzinę „W” – zatrzymaliśmy się i oddaliśmy cześć Powstańcom Warszawskim. O godz. 17.00  zawyły syreny, po czym delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem AK na skwerze im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

O godz. 18.00 odprawiono mszę św. w intencji Ojczyzny oraz poległych i walczących w Powstaniu Warszawskim w Kolegiata Przemienia Pańskiego w Garwolinie.

Organizatorami obchodów byli: Samorząd Powiatu Garwolińskiego, Samorząd Miasta Garwolina, Kolegiata Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Fundacja Sztafeta.

 

Zobacz również

Nasze miasto się spisuje

Udostępnij Od początku Narodowego Spisu Powszechnego do dnia 26 września w Garwolinie spisano 5443 mieszkania, co stanowi 80,5% wykazu mieszkaniowego. Do końca spisu pozostały cztery...

Czytaj więcej

Zmarła Pani Marianna Rękawek

Udostępnij Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Marianny Rękawek – najstarszej mieszkanki Garwolina i powiatu garwolińskiego. Pani Marianna Rękawek z domu Jasińska urodziła...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta