Garwolin na okrągło! Zakręciliście się na Senatorskiej?

10. edycja Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina przeszła do historii. Wyjątkowa, bo podwójnie jubileuszowa – przypadająca w 600-lecie naszego miasta. Była barwna, rozśpiewana i roztańczona. Zakręcona w swej różnorodności i rozkręcona wspólną zabawą. Spotkania na Senatorskiej to już nowa, piękna tradycja, która każdego roku przyciąga tłumy.

„Garwolin na okrągło” – to hasło przyświecało tegorocznej edycji Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina. Dopisała pogoda i nie zawiedli mieszkańcy, którzy tłumnie przybyli na Senatorską. Tym razem wydarzenie otworzył nietypowy koncert, a właściwie muzyczny przejazd Orkiestry Na Dużym Rowerze. Bydgoski zespół najpierw jeździł swoim nietypowym, sześcioosobowym rowerem wzdłuż ulicy, a następnie dał na scenie energetyczny koncert, nawiązując przy tym świetny kontakt z publicznością.

Po oficjalnym otwarciu, którego dokonali burmistrz Garwolina Marzena Świeczak oraz dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie Jarosław Kargol uroczyście odtańczono poloneza. Później swoje taneczne i wokalne umiejętności prezentowali Młodzi Kreatywni – uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. Na scenie zobaczyć i usłyszeć można było także zespół Chwilo Trwaj z Klubu Seniora w Garwolinie, Tadeusza Zalewskiego oraz zespół Warszawska Ferajna, który na koniec wydarzenia porwał publiczność do tańca.

Na odwiedzających Senatorską czekało mnóstwo atrakcji. Swoje stoiska przygotowało liceum z ulicy Długiej, Zespół Szkół nr 1 w Garwolinie oraz Zespół Szkół nr 2, który ugotował tradycyjny niedzielny rosół. Podczas wydarzenia rozdano ponad 1000 porcji. Można było podziwiać pamiątki poświęcone Piotrowi Ekiertowi – popularyzatorowi kolarstwa  w Garwolinie, sprzęty z dawnej siłowni, zajrzeć do Izby Regionalnej i izby pamięci przy Senatorskiej 39. Teatr FalkoShow zaprezentował najmłodszym spektakl „Ballada o Cyganach”, a na stoisku przygotowanym przez Centrum Sportu i Kultury można było skorzystać z rodzinnych warsztatów plastycznych, dawnych gier i zabaw oraz posłuchać bajki Wandy Chotomskiej. Odbyły się także pokazy toczenia na kole garncarskim. Kilkadziesiąt stoisk z rękodziełem koordynowanych przez nieformalne stowarzyszenie rękodzielników Zakręcone Szpilki, wystawy, prezentacje kolekcjonerskie, a także sporo stoisk serwujących przeróżne potrawy. Do rąk mieszkańców trafił kolejny numer festiwalowej gazety „Garwolskie pianie” pełnej historii, wspomnień i ciekawostek. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko, na którym można było wesprzeć akcję charytatywną na rzecz Julki Pawliszewskiej dotkniętej nieuleczalną chorobą genetyczną – centralny zespół hipowentylacji (CCHs), zwanej klątwą Ondyny.

Do wspólnego tańca na dechach zaprosili seniorzy z Klubu Seniora działającego przy CSiK w Garwolinie, a Urząd Miasta w Garwolinie zaprosił między innymi do wzięcia udział w zabawie pod wszystkim dobrze znanym hasłem „Koło fortuny”. Można było także odwiedzić stoisko Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. I Pułku Strzelców Konnych.

Organizatorami Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina są Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Miasto Garwolin. Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Po raz dziesiąty ulica Senatorska zamieniła się w miejsce magiczne. Czas cofnął się o kilkadziesiąt lat, bramy zapełniły się wystawami, z różnych zakątków popłynęła muzyka z przytupem, a na wszystkich gości czekał niedzielny rosół. Byliście? Ach co to był za festiwal!

Składam ogromne podziękowania organizatorom, sponsorom, mieszkańcom Garwolina oraz gościom, którzy licznie przybyli na festiwal. Wasza obecność sprawiła, że to wydarzenie stało się prawdziwym świętem dla naszego miasta. Wiele zdjęć i filmów spływa do nas, zostaną zapisane w naszych cyfrowych archiwach. Jeszcze raz z całego serca dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu Festiwalu Tradycji i Kultury Garwolina. Dziękuję Wam za stworzenie wyjątkowego wydarzenia, które integruje społeczność, podkreśla wartość naszych tradycji i promuje lokalną kulturę. Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach! – podsumowuje Festiwal Burmistrz Miasta Marzena Świeczak.

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta