Garwolin na 6 miejscu wśród najdynamiczniej rozwijających się gmin miejskich w Polsce

4 listopada 2013 roku w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się konferencja „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego”, podczas której ogłoszono wyniki dorocznego Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego.

Podstawą rankingu, opracowanego pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, jest 16 wskaźników obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny i ochrony środowiska. Badania, przeprowadzone na podstawie niezależnych danych Głównego Urzędu Statystycznego z tzw. Banku Danych Lokalnych, uwzględniały wszystkie (2479) polskie miasta i gminy. Wyniki rankingu wskazują liderów rozwoju wśród jednostek samorządu terytorialnego w podziale na gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie oraz miasta na prawach powiatu.

Ranking najdynamiczniej rozwijających się w Polsce gmin i miast został przygotowany przez Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej oraz Fundację Polskiego Godła Promocyjnego “Teraz Polska”. Bada on innowacyjność, dynamikę rozwoju miast i gmin a także zatrudnienie.  Profesor Sobczak podkreśla, że najskuteczniej młodych i przedsiębiorczych Polaków przyciągają gminy dbające o jakość życia mieszkańców, rozumianą zarówno jako stworzenie miejsc pracy, jak i szansę rozwoju i edukacji.

Warto podkreślić, że nasze miasto systematycznie pnie się w górę w ww. zestawieniu: w 2009 roku Garwolin zajmował 26 pozycję w rankingu, w 2010 – 18, w 2011 – 14, a obecnie 6 miejsce.

Laureatami X konkursu „Jednostki Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju są: Kleszczów (gminy wiejskie), Nowe Warpno (gminy miejsko-wiejskie), Krynica Morska (gminy miejskie) i Warszawa (miasta na prawach powiatu).

Zobacz również

Patriotyzm konsumencki – to lubię!

Udostępnij #KupujŚwiadomie to hasło kampanii prowadzonej przez KOWR zachęcającej do świadomego wyboru produktów z oznaczeniami i certyfikatami żywności, do których należą: znak PRODUKT POLSKI, logo...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta