Garwolin Józefa Siarkiewicza. Przyjdź na spotkanie, a otrzymasz książkę

O szpitalu polowym Koszarach, młodzieńczych wybrykach, najbliższej rodzinie oraz wielu innych osobach bliskich sercu można między innymi przeczytać w książce „Urodziłem się w Garwolinie”. Spisane wspomnienia Józefa Siarkiewicza opatrzone wieloma wyjątkowymi fotografiami będzie można otrzymać 1 lipca w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Józef Siarkiewicz – fizyk, chemik, matematyk, wybitny pedagog związany przez wiele lat z Publiczną Szkołą Podstawową nr 1 w Garwolinie. Dla wielu pokoleń stał się symbolem. Postacią wpisaną na stałe w krajobraz miasta, patriotycznych i religijnych uroczystości. Swoim uczniom nie tylko przekazywał wiedzę, ale także wychowywał w duchu poszanowania ojczyzny, historii i drugiego człowieka. Dbał, by młodszym pokoleniom przekazywać historie lat minionych i robił to z niezwykłą precyzją i w charakterystyczny dla siebie sposób.

Na blisko 100 stronach publikacji znaleźć można spisane opowiadania Józefa Siarkiewicza oraz zdjęcia jego samego oraz miejsc z nim związanych autorstwa Dariusza Szubińskiego. Materiał do powstania książki został zgromadzony w trakcie wielogodzinnych rozmów prowadzonych przez Adama Grzegorza Makulca, inicjatora całego projektu, oraz Dariusza Szubińskiego.

Podczas tych rozmów powstała także część zdjęć, które można zobaczyć w książce. Na fotografiach został uwieczniony pan Józef podczas opowiadanych przez niego historii – raz uśmiechnięty, raz zamyślony, gestykulujący.

Transkrypcję nagrań, kompozycję opowiadań oraz redakcję tekstu wykonały Justyna Dybcio i Katarzyna Baranowska. Zamknięte na kartach książki opowiadania pana Józefa zostały opracowane, ale w taki sposób, by jak najwierniej odtworzyć styl wypowiedzi pana Józefa.

Jak miałem cztery lata, wzięli mnie rodzice do Warszawy na wesele. Kuzynka się wydała za mąż i na tym weselu byłem. Mając cztery lata, ja na tym weselu jakimś tam wierszykiem się popisałem. To ci takie czteroletnie dziecko się zachęciło i jeszcze coś o Piłsudskim, i o Kościuszce, jak na krakowskim rynku składa przysięgę, i tak dalej. Bawiłem gości przez dwie godziny. Postawił mnie tata na stole. Ja i piosenki, i wierszyki, wszystko – czytamy w książce „Urodziłem się w Garwolinie”.

Premiera książki oraz wieczór wspomnieniowy poświęcony Józefowi Siarkiewiczowi odbędzie się 1 lipca o godz. 18:00 w ogrodzie Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Data spotkania nie jest przypadkowa – to rocznica urodzin pana Józefa. Gdyby żył, kończyłby w tym roku 95 lat.

Podczas spotkania będzie okazja do tego, by przypomnieć postać pana Józefa, by podzielić się własnymi wspomnieniami. Będzie można także usłyszeć jego głos we fragmentach rozmów, z których powstała książka oraz obejrzeć wystawę promującą publikację. O wystawie pisaliśmy https://garwolin.pl/jozef-siarkiewicz-urodzilem-sie-w-garwolinie/

I najważniejsze – będzie można otrzymać egzemplarz książki, by opowiadania pana Józefa zabrać ze sobą do domu.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

Wydawcą publikacji jest Miasto Garwolin. Projekt został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W 2018 roku Pan Józef Siarkiewicz  uchwałą Rady Miasta Garwolina Nr LIII/302/2018 z dnia 31.01.2018 roku otrzymał tytuł „Zasłużony dla Miasta Garwolina”. Szczegóły tutaj https://garwolin.pl/jozef-siarkiewicz-zasluzony-dla-miasta-garwolina/.

Fot. Dariusz Szubiński

Zobacz również

Budynek Urzędu Miasta w Garwolinie

Informacja

Udostępnij Urząd Miasta w Garwolinie informuje, że zgodnie z komunikatem Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie w dniu 5 listopada 2021 r. na godz. 12.00 planowane...

Czytaj więcej

Uratuj stare nagrobki! Wesprzyj kwestę!

Najstarsze pochodzą z połowy XIX wieku. Urzekają swoim pięknem, ale z roku na rok niszczeją. 1 listopada odbędzie I Kwesta na Rzecz Ratowania Najstarszych Nagrobków na Garwolińskim Cmentarzu.

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta