Dziś rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Od dziś 1 lipca 2021 roku rozpoczyna działalność Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB). Jest to system informacji o źródłach ogrzewania budynków w Polsce. Za jego budowę odpowiada Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Podmiotami zobowiązanymi do złożenia deklaracji są właściciele oraz zarządcy lokali lub budynków.

Każdy budynek/lokal mieszkalny lub niemieszkalny, który posiada zainstalowane źródło ciepła lub spalania paliw o mocy nominalnej do 1MW należy zgłosić wypełniając odpowiednią deklarację – WZORY DEKLARACJI w załączeniu. Na ten temat pisaliśmy https://garwolin.pl/rusza-centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow/. Obowiązkowi zgłoszenia będą podlegać: sieć ciepłownicza, kocioł grzewczy na paliwa stałe, piec kaflowy lub wolnostojący opalany paliwem stałym (węgiel, pellet, drewno), kominek na paliwo stałe, kocioł olejowy, gazowy podgrzewacz przepływowy lub/i pojemnościowy, kominek gazowy, grzejnik gazowy, nagrzewnica gazowa, promienniki gazowe, trzony kuchenne, piecokuchnie, kuchnie węglowe, pompy ciepła, instalacje ogrzewania elektrycznego oraz kolektory słoneczne.

Deklarację można złożyć w prosty sposób przez Internet – www.zone.gunb.gov.pl – nie wychodząc z domu. Wystarczy, że posiada się Profil zaufany/bankowość elektroniczną/e-dowód.
Jeżeli nie mamy dostępu do Internetu deklarację można złożyć osobiście w urzędzie właściwym dla lokalizacji zgłaszanej nieruchomości albo wysłać do urzędu listem poleconym.

Na złożenie deklaracji właściciele/ zarządcy mają 12 miesięcy w przypadku źródeł ciepła lub spalania paliw kiedykolwiek uruchomionych przed 1 lipca 2021 r.
W przypadku źródeł ciepła lub spalania paliw uruchomionych po 1 lipca 2021 r. będzie to 14 dni od instalacji źródła ciepła lub spalania paliw.

Deklaracja zawiera takie informacje jak:
– Imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby
– Adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw.
– Opcjonalnie numer telefonu właściciela lub zarządcy
– Adres e-mail również opcjonalnie
– Informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła i źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach.

Film promujący Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków https://youtu.be/ZzRuaq3l4Nk

Więcej informacji na stronie GUNB https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-faq.

 

Ulotka informacyjna

Informator dla właścicieli i zarządców

Deklaracja – budynki i lokale mieszkalne

Deklaracja – budynki i lokale niemieszkalne

 

Zobacz również

Zostań Gigantem z Garwolina

Udostępnij Pod patronatem Burmistrza Miasta Marzeny Świeczak odbędą się w Garwolinie darmowe warsztaty z programowania. Zapisy startują już w najbliższy poniedziałek 22 sierpnia. Organizatorzy zapraszają...

Czytaj więcej

Ogłoszenie Burmistrza Miasta

Udostępnij Burmistrz Miasta Garwolina podaje do publicznej wiadomości obwieszczenie o sporządzeniu spisu i karty inwentaryzacyjnej nieruchomości w celu komunalizacji mienia treść ogłoszenia     Udostępnij...

Czytaj więcej

15 sierpnia 2022

Udostępnij Uroczyste obchody oficjalne i piknik w parku za kolegiatą towarzyszyły w Garwolinie miejsko-powiatowym obchodom 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r, Święta Wojska Polskiego, Święta...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta