Dzieci z Garwolina poznają Polskę

W ubiegłym roku Miastu Garwolin udało się w ramach przedsięwzięcia pod nazwą „Poznaj Polskę” – edycja 2021, pozyskać dofinansowanie o łącznej wartości 49 472 zł na organizację sześciu wycieczek szkolnych. Udział w nich wzięło 394 uczniów z trzech miejskich szkół podstawowych.

Przyznawane przez Ministra Edukacji i Nauki w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych dla klas I-III oraz IV-VIII. Miasto Garwolin aplikowało skutecznie o dofinansowanie w pierwszym pilotażowym naborze w ramach przedsięwzięcia.

W roku 2021 z dofinansowania wycieczek skorzystały dzieci ze wszystkich naszych szkół tj. Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Marii Konopnickiej w Garwolinie, Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 im. 1. Pułku Strzelców Konnych oraz Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Janusza Korczaka.

Kwota otrzymanego dofinansowania wyniosła 49 472 zł. co stanowi blisko 64% wartości całkowitej tj. 77 680 zł. Wkład własny zapewniony z wpłat rodziców stanowił 28 208 zł.

Jak wszystkie szkoły, tak i nasze zmagają się z problemami wynikającymi z pandemii. Ale działamy dla naszych dzieci i cały czas idziemy do przodu. Czas pandemii nie jest łatwy dla całej oświaty. Ale dzięki wytężonej pracy i wspólnemu zaangażowaniu uczniów, rodziców, nauczycieli, dyrekcji, pracowników obsługi oraz administracji udaje się realizować wiele projektów i programów. Cieszę się także, że udaje się pozyskiwać na te przedsięwzięcia fundusze zewnętrzne, a dzieci mogą choć na chwilę oderwać się od nauki zdalnej na komputerach, tabletach i smartfonach – podkreśla burmistrz miasta Marzena Świeczak.

W ramach programu Poznaj Polskę odbyło się sześć wycieczek (cztery dwudniowe i dwie jednodniowe) po Mazowszu, Pomorzu, Kielecczyźnie, Lubelszczyźnie, Zamojszczyźnie. Wśród odwiedzanych miejsc w ramach programu znalazły się m.in. miejsca i obiekty znajdujące się na Światowej Liście Dziedzictwa Kultury UNESCO, zespoły urbanistyczne, muzea, kościoły, bazyliki, zamki, cmentarze, pomniki.

Pokazywanie dzieciom piękna i dobytku kulturowego Polski stanowi ważną część dydaktyki. Wycieczki zdecydowanie uatrakcyjniają proces edukacyjny, pozwalają poznać środowisko przyrodnicze, tradycje, zabytki i historię oraz osiągnięcia polskiej nauki.

Dziękujemy za współpracę przy realizacji projektu wszystkim zaangażowanym dyrektorom, nauczycielom i pracownikom szkół, a w szczególności: Beacie Liszko, Małgorzacie Karczmarczyk, Sławomirowi Leśniewskiemu, Adamowi Wyskwar, Agnieszce Gądek, Hannie Dondzbach, Krystynie Antolak, Elżbiecie Michalik i Jolancie Zuchniak.

Po więcej informacji o wycieczkach, które udało się zrealizować w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” zapraszamy do odwiedzenia stron internetowych szkół uczestniczących w wycieczkach.

 

Fot. Archiwa szkół z Garwolina

Zobacz również

Weekend z Mikołajem

Udostępnij Ten od prezentów, ten w czerwonym ubraniu i z wielkim brzuchem, ten na którego czekają dzieci – Mikołaj w niedzielę 4 grudnia gościł w...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta