Działkowcy z dotacjami z budżetu Garwolina i Mazowsza

Działkowcy w Garwolinie zrealizowali zaplanowane na ten rok zadania inwestycyjne na garwolińskich ogrodach na łączną kwotę 120 392,57 zł, z czego kwota 48 139,99 zł to dotacja z budżetu Województwa Mazowieckiego, a 48 140,00 zł to dotacja z budżetu Miasta Garwolina. Inwestycje zostały zrealizowane w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Działkowców” – „Mazowsze dla działkowców 2022”

W ramach tegorocznej edycji „Mazowsze dla działkowców 2022” aplikowaliśmy o dotacje na inwestycje dla trzech Rodzinnych Ogródków Działkowych w Garwolinie. Po pozytywnym rostrzygnięciu wniosków, 1 czerwca br. w Maciejowicach burmistrz miasta Marzena Świeczak przy kontrasygnacie skarbnik Katarzyny Nozdryn-Płotnickiej podpisały umowy z członkami zarządu województwa mazowieckiego Janiną Ewą Orzełowską i Elżbietą Lanc na dofinansowanie zadań pn. „Modernizacja sieci energetycznej na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego RELAX w Garwolinie”, „Wykonanie oświetlenia na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego ZEFIREK w Garwolinie”, „Poprawa bezpieczeństwa na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego WIATEREK w Garwolinie” (rozbudowa instalacji fotowoltaicznej, montaż latarni i rozbudowa monitoringu).

W minionym 2021 roku udało nam się pozyskać z budżetu Mazowsza łącznie 28 000,00 zł. na inwestycje na terenie ogródków.  Taką samą kwotę dołożyliśmy działkowcom z budżetu Miasta. Rodzinne Ogródki Działkowe współfinansowały pozostały koszt inwestycji, czyli 20%. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj https://garwolin.pl/mazowsze-zainwestuje-w/

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców (MIAD) to jeden z programów wsparcia Samorządu Województwa Mazowieckiego. Jego ideą jest budowa i modernizacja infrastruktury ogrodowej, a przez to poprawa jakości wypoczynku i rekreacji na działkach. Ponadto program ma zachęcać do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia, a także ochrony środowiska i przyrody. To ważne zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, seniorów i osób niepełnosprawnych.

Ogrody działkowe stanowią nieodłączną część naszej miejskiej zieleni użytkowej. Generują wiele korzyści m.in. są dobrym przykładem zaangażowania mieszkańców w dbałość o wspólne dobro jakim jest otoczenie w którym żyją. Stwarzają okazję do prowadzenia ekologicznego trybu życia, zwłaszcza aktywnego spędzania czasu dla osób starszych oraz uprawy zdrowej i organicznej żywności. Wśród wielu zalet jakie niesie ze sobą utrzymywanie ogrodów działkowych można wymienić także pracę na świeżym powietrzu oraz wypoczynek. Dostarczają różnych roślin (np. kwiatów), zatrzymują wodę opadową, poprawiają jakość powietrza, ale również stanowią środowisko życia i migracji licznych zwierząt oraz roślin, przyczyniając się tym samym do zwiększenia miejskiej bioróżnorodności. Pszczoły, jeże czy ptactwo znajdują tam wyjątkową ostoję. Na istnieniu ogrodów działkowych zyskujemy wszyscy.

– Każdy teren zielony ma dla miasta coraz większe znaczenie, a wspólnie możemy więcej. Dziękuję Sejmikowi Województwa Mazowieckiego, Zarządowi Województwa Mazowieckiego, ale szczególnie dziękuję Wicemarszałek Janinie Ewie Orzełowskiej za wielkie wsparcie poparte czynami – podkreśla Burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak. – Dziękuję również przedstawicielom działkowców, że zgłaszacie nam potrzeby swoich środowisk – dodaje.

Sprawozdania końcowe z realizacji zadań trafiły dziś do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie i oczekują, mamy nadzieję 🙂 na pozytywne rozstrzygnięcie.

Zadania pn. „Modernizacja sieci energetycznej na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego RELAX w Garwolinie”, „Wykonanie oświetlenia na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego ZEFIREK w Garwolinie” oraz „Poprawa bezpieczeństwa na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego WIATEREK w Garwolinie”. współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach “Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Działkowców” – “Mazowsze dla działkowców 2022”.

Fot. Archiwum UM Garwolin

Zobacz również

20 lat samorządności młodzieży w Garwolinie!

Udostępnij Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Garwolina Jan Garwoliński oraz Radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Kacper Broniszewski zapraszają na obchody jubileuszu 20-lecia Młodzieżowej Rady Miasta w...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta